انواع سیستم‌های تهویه مطبوع از نظر سیال:

به هر نوع سیستمی که قادر به کنترل سه عامل دما، رطوبت و سرعت جریان هوا باشد، تهویه مطبوع گفته می شود. در واقع تمام سیستم های تهویه مطبوع بر پایه این موضوع کار می کنند که گرما یا سرما را به محل مورد نظرشان انتقال دهند. انواع سیستم های تهویه مطبوع از نظر نوع سیال به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 

تهویه مطبوع

سیستم ‌های هوا–آب:

در این نوع سیستم ها اصولا گرمایش از طریق آب و سرمایش از طریق هوا انجام می گردد. می توان اینطور گفت که گرمایش با آب اصولا به دو شکل انجام می گیرد. گرمایش با آب گرم که با دمای ۷۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد کار می‌کند و گرمایش با آب داغ که در این سیستم با تحت فشار قرار دادن کل سیستم، دمای آب را تا حدود ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر افزایش می‌دهند. معمولا در ساختمان های بزرگ یا اماکنی که بر اثر ازدیاد مسیر لوله کشی در آب حرارت کاهش پیدا می کند، از گرمایش با آب داغ استفاده می شود.

 

سیستم تهویه مطبوع تمام آب:

با وجود اینکه این سیستم ها قادر به تغییر رطوبت هوا نیستند، به دلیل حجم کم تاسیسات و مقرون به صرفه تر بودن در زمینه راه اندازی و نگهداری، این سیستم ها در مقایسه با دیگر سیستم ها بهتر می باشند.در این سیستم سیال ناقل حرارت و برودت آب می‌باشد. آب در موتور خانه در دستگاه‌ های حرارتی مانند دیگ بخار یا دیگ آب گرم، گرم می‌ شوند و برای گرمایش ساختمان در فصول سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیستم تهویه مطبوع

 

برای فصل های گرم همچون تابستان در موتورخانه از چیلر یا آبسرد کن برای تهیه آب سرد استفاده می‌شود و برای سرمایش ساختمان از این آب سرد استفاده می‌ کنند. آبگرم و آبسرد ایجاد شده به درون کویل ‌های مبدل حرارتی اتاق‌ ها (مثل فن کویل) ارسال می‌شود. بادبزن یا فن متعلق به این دستگاه، هوا را از روی کویل عبور داده و موجب گرمایش یا سرمایش اتاق ‌های داخلی ساختمان می‌ شود.

 

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا:

این سیستم ها تنها سیستم هایی هستند که قادرند یک سیستم تهویه مطبوع کامل را فراهم کنند. اما حجم زیاد تجهیزات و کانال های انتقال هوا از ایرادات این سیستم به حساب می آید. در این سیستم نیز در موتور خانه دستگاه‌های تهیه آبسرد (چیلر) و آبگرم (دیگ آبگرم) با تجهیزات مربوطه فعالیت می‌کنند و جهت ایجاد و ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاه‌ هایی به اسم هواساز مرکزی (a.h.u) استفاده می‌ شود.

محل نصب دستگاه هواساز در محلی به دور از موتورخانه و در اتاقکی نزدیکتر به فضای تهویه شونده می باشد. سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ می‌شود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور می‌کند سرد یا گرم شده و بوسیله کانال ‌های هوای سقفی بداخل فضا های تهویه شونده توزیع می‌شود. لازم به ذکر است که هوای عبوری از روی کویل تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبت ‌گیری می‌شود و بعد به داخل فضا ها ارسال می‌ شود.

 

سیستم هوا شوی:

شیوه عملکرد دستگاه ایرواشر به این شکل است که آب شهری از طریق یک پمپ به سیستم لوله‌کشی و توزیع آب دستگاه ایرواشر انتقال یافته و پس از آن از طریق نازل های قرار گرفته شده در ایرواشر سیستم آب با فشار بالا و به صورت پودر بر روی تشتک انتهایی دستگاه پاشیده می‌شود.

این عمل به بهبود و بیشتر شدن انتقال حرارت بین آب و هوا کمک کرده و موجب آن می گردد که به کمک فن سانتریفوژی که در جلوی ایرواشر قرار دارد هوای خنک و مرطوب به وسیله ایرواشر ایجاد شود. یکی از ویژگی های این دستگاه تصفیه، شسته شدن هوا توسط آب می ‌باشد.

 

انواع تهویه مطبوع از نظر درجه حرارت:

  • تهویه مطبوع زمستانی یا سیستم تک فصلی گرم کننده:

برخی از سیستم های گرمایشی همچون شوفاژ ها، پکیج دیواری یا دیگ آب گرم تنها قادرند که هوا را در فصل های سرد گرم کنند که سیستم های حرارت مرکزی یکی از این سیستم های می باشند. به جز سیستم های حرارت مرکزی، برخی از وسایل مثل بخاری ها، و شومینه ها هم جهت گرمایش به کار می روند که در مقایسه با سیستم های حرارت مرکزی، ایرادات بسیاری دارند.

 

سیستم تهویه مطبوع

 

  • تهویه مطبوع سالانه یا سیستم دو فصلی گرم و سرد کننده:

سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون فن کویل، هوا ساز و چیلر ها توانایی ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را دارا می باشند. در این نوع سیستم ها یا از مجموع دو سیستم تابستانی و زمستانی در کنار هم و یا از یک سیستم یکپارچه دو فصلی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع تهویه هوا اصولا به علل قابلیت بالا و صرفه جویی در بعضی از هزینه ها به سیستم های دیگر برتری دارد، البته به جز در مناطق سردسیری و یا گرمسیری که فقط به یک سیستم تک فصلی نیاز دارند.

 

  • تهویه مطبوع تابستانی یا سیستم تک فصلی سردکننده:

در میان انواع سیستم های تهویه مطبوع برخی از سیستم های سرمایشی همچون اسپیلیت،کولر آبی و یا گازی فقط توانایی سرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارند؛ این سیستم ها بر اساس عملکرد انوع سیستم های تبرید عمل می کنند و دارای انواع گوناگونی می باشند.

برای دریافت مشاوره بیشتر با ما در هیوا صنعت در تماس باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *