تاثیرات سیستم های تهویه مطبوع

امروزه به دلیل پیشرفت جوامع و تکنولوژی، بسیاری از ساختمان ها، محیط های صنعتی، محیط های اداری و …، از سیستم های تهویه هوای مطبوع استفاده می کنند. سیستم های تهویه هوای مطبوع، تاثیر بسیار مثبتی در زندگی افراد داشته و سلامت و رفاه آنان را نیز فراهم می کنند. این نوع سیستم ها با گرمایش، سرمایش و تهویه هوا، از برخی بیماری ها که در قدیم به علت سرما، گرما و کثیف بودن هوای محیط، بوجود می آمدند، جلو گیری می کنند. در این مقاله ما می خواهیم تاثیرات سیستم های تهویه مطبوع در زندگی و سلامت افراد را بررسی کنیم.

 

وظیفه سیستم های تهویه مطبوع چیست؟

برای این که بدانید، سیستم های تهویه مطبوع چگونه برای سلامت و رفاه افراد مفید هستند، ابتدا باید وظیفه سیستم های تهویه مطبوع را بشناسید. وظیفه سیستم های تهویه مطبوع برای انواع محیط ها عبارتند از:

 1. ایجاد سرمایش برای محیط هایی با دمای بالا.
 2. ایجاد گرمایش برای محیط هایی با دمای پایین.
 3. از بین بردن آلودگی های موجود در هوا.
 4. کم کردن رطوبت هوا در محیط های بسیار مرطوب.
 5. ایجاد رطوبت در محیط های خشک.
 6. از بین بردن آلاینده های شیمایی در محیط های صنعتی.

در ادامه به بررسی موارد بالا و تاثیرات آن ها در سلامت و زندگی افراد می پردازیم.

تاثیرات سیستم های تهویه مطبوع 

انواع سیستم های تهویه مطبوع و تاسیسات

سیستم های تهویه مطبوع، انواع مختلفی دارند که هر کدام کارایی های متفاوتی نیز دارند، در ادامه مطلب به انواع سیستم های تهویه مطبوع اشاره می کنیم.

 

 1. اگزاست فن 
 2. چیلر ها
 3. مینی چیلر ها
 4. فن کویل ها
 5. انواع رطوبت گیر و رطوبت زن 
 6. کندانسینگ یونیت
 7. رادیاتور ها

ایجاد سرمایش برای محیط هایی با دمای بالا

در برخی محیط ها و مناطق مانند: معادن، شهر های جنوبی کشور و همچنین فصل تابستان، دمای هوا بالا است و در قدیم بسیاری از مردم به دلیل دمای بالای هوا، دچار برخی بیماری ها می شدند. یکی از این بیماری ها گرمازدگی است که در کارگران معادن و افرادی که در مناطق گرم زندگی می کنند، بسیار متداول بوده است؛ همچنین گرمازدگی می تواند باعث مرگ و میر در افراد نیز بشود. امروزه با استفاده از سیستم های سرمایش، آمار مرگ و میر هایی که به علت گرمازدگی بودند، بسیار کم تر شده است. علاوه بر موارد ذکر شده، باکتری ها و آلودگی ها در محیط های گرم، بسیار سریع رشد می کنند؛ برای مثال در محیطی مانند اتاق عمل، بهتر است دمای محیط پایین باشد تا از رشد و تکثیر باکتری ها جلوگیری شود.

 

ایجاد گرمایش برای محیط هایی با دمای پایین

با سرد شدن هوا در فصول سرد سال و یا مناطق سردسیر، اگر سیستم های گرمایشی وجود نداشته باشند، بسیاری از مردم دچار بیماری های متعددی می شوند. سرما می تواند باعث بروز بیماری هایی مانند: آنفولانزا، مننژیت، سینوزیت، ذات الریه، درد های شدید استخوانی و …  بشود. همانطور که می دانید هر یک از این بیماری ها می تواند باعث زجر کشیدن و اذیت شدن افراد بشود؛ همچنین در برخی موارد ممکن است شخص از سرمای فراوان دچار یخ زدگی بشود و جان خود را از دست بدهد. وجود سیستم های گرمایشی باعث شده است که بتوانیم تا حد بسیار زیادی از بروز چنین بیماری هایی جلوگیری کنیم.

 

از بین بردن آلودگی های موجود در هوا

هوایی که در اطراف ما وجود دارد، ممکن است دارای آلودگی های بسیاری مانند:

 

 1. کردن دی اکسید
 2. کربن مونوکسید
 3. اکسید های نیتروژن
 4. ذرات معلق
 5. اکسید های گوگرد
 6. آمونیاک 

باشد. وجود این آلاینده ها در هوا می تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد؛ سیستم های تهویه مطبوع می توانند باعث از بین رفتن این نوع آلاینده ها در محیط های مورد نظر بشوند. در ساختمان ها، وسیله های نقلیه عمومی، خودرو ها و … می توانید با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع، مقدار آلاینده های موجود را از بین ببرید.

 

تاثیرات سیستم های تهویه مطبوع 

کم کردن رطوبت هوا در محیط های بسیار مرطوب

در مناطق مرطوب نیز مانند مناطق گرم، امکان رشد و تکثیر باکتری ها بسیار بالا است؛ بنابراین اگر رطوبت هوای محیطی که در آن کار یا زندگی می کنید کنترل نشود، ممکن است محیط مورد نظر شما آلوده شود. به کمک دستگاه های رطوبت گیر می توانید رطوبت محیط اطرافتان را تا حد امکان کنترل کنید.

 

ایجاد رطوبت در محیط های خشک

در محیط ها و مناطق خشک، افراد می توانند دچار مشکلاتی مانند:

 

 1. مشکلات پوستی
 2. ایجاد مشکل در مو ها
 3. مشکلاتی در بدن
 4. پیری زودرس

بشوند. می توانید به وسیله دستگاه های رطوبت زن، میزان رطوبت و خشکی هوای محیط را کنترل کنید و از بروز مشکلات پوستی و … جلوگیری کنید.

 

از بین بردن آلاینده های شیمایی در محیط های صنعتی

در کارخانه ها و محیط های صنعتی، آلاینده های شیمیایی بسیاری وجود دارد که باعث مرگ و میر و یا بیماری های جدی در افراد می شوند. در گذشته بسیاری از کارگران و افراد بر اثر این نوع آلاینده ها، جان خود را از دست داده و یا دچار بیماری های بسیار سخت و جدی مانند انواع سرطان ها نیز شده اند. از انواع این نوع آلاینده ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

 1. مواد شیمیایی معدنی و کانی
 2. مواد پرتوزا
 3. مواد معلق
 4.  مواد اکسیژن خواه
 5. هیدروکربن های نفتی
 6. مواد معدنی
 7. مواد نفتی
 8. پاک کننده ها
 9. سموم ارگانوفسفره

تاثیرات سیستم های تهویه مطبوع 

چنین مواد شیمایی و صنعتی می توانند باعث بروز مشکلات و بیماری هایی از قبیل بیماری های پوستی، تنفسی و گوارشی بشوند. به وسیله سیستم های تهویه مطبوع صنعتی که بسیار پیشرفته و قدرتمند هستند، می توانید مقدار این آلاینده ها را کاهش دهید و به سلامت خود و افرادی که در این محیط ها کار می کنند، کمک کنید.

 

نتیجه گیری

همانطور که تا کنون بررسی کردیم، سیستم های تهویه مطبوع، بسیار تاثیرات مثبتی در زندگی افراد داشته اند و همچنین آمار مرگ و میر هایی که به علت آلودگی و شرایط محیطی بالا رفته بودند را بسیار کاهش داده اند. علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از سیستم های تهویه مطبوع، می تواند باعث جلو گیری از ورود آلاینده های شیمایی به محیط های دیگر بشود. با استفاده از انواع سیستم های تهویه مطبوع مناسب و با کیفیت، می توانید سلامت خود و محیط اطرافتان را تضمین کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با مشاوران ما در هیوا صنعت در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *