تهویه مطبوع چیست؟

در یک تعریف کلی می توان اینطور گفت که به انجام کارهایی بر روی هوا به منظور بهبود شرایط محیط برای زندگی، کار یا انجام امور صنعتی و همچنین به وجود آوردن فضایی بهداشتی، تهویه مطبوع گفته می شود. با انجام این امر به روش درست، شرایط هوا مطابق با الگوی تعیین شده می تواند به صورت اتوماتیک ثابت بماند یا اینکه تغییر کند. در نتیجه به کلیه اموری که موجب مطلوب سازی هوا برای انجام امور مختلف می شود تهویه مطبوع می گوییم.

 

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع، شاخه ای از تاسیسات مهندسی مکانیک:

باید گفت که تهویه مطبوع شاخه ای از تاسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربری سیستم های مختلف در این زمینه، از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ همچنین در تعریفی دیگر می توان اینطور گفت تهویه مطبوع، هوارسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر به شاخه از رشته مهندسی گفته می شود که وظیفه ایجاد و حفظ شرایطی را بر عهده دارد که باعث سهولت در زندگی انسان شده و برای نگهداری محصول یا فرایند خاصی مورد نیاز باشد. به منظور انجام دادن همچین فرایندی یک دستگاه با ظرفیت کافی لازم است تا نصب شده و در فواصل زمانی مشخص کنترل شود؛ لازم به ذکر است که ظرفیت دستگاه با حداکثر بار لحظه ‌ای واقعی تعیین می‌گردد و نوع کنترل نیز با توجه به شرایطی که باید در طی مدت اعمال پیک بار و بار جزئی تأمین شود، مشخص می گردد.

در واقع باید اینطور گفت که طراحی سیستم‌های HVAC یکی از زیر گروه های مهم مهندسی مکانیک بوده و بر اساس اصول ترمودینامیک، مکانیک شاره‌ها و انتقال گرما بوجود آمده‌ است.

چرا تهویه مطبوع لازم است؟

ابتدا با مثالی توجه شما را به نقش تهویه مطبوع در زندگی انسان جلب می نماییم:

بدن ما انسان ها از طریق انرژی ایجاد شده توسط مواد غذایی و استفاده از اکسیژن موجود در هوا به فعالیت و زیست خود ادامه می دهد. به طور کلی زمانی که ما انرژی مصرف می کنیم، در واقع حرارت زیادی در بدنمان تولید می شود که در حالت نرمال این حرارت در حدود 37 درجه سانتیگراد می باشد. به منظور جلوگیری از افزایش این حرارت و ثابت نگه داشتن آن، لازم است تا مقداری از این انرژی دفع گردد. برای حفظ تعادل دما در بدن ما و داشتن شرایط محیطی مناسب، لازم است تا دمای محیط از 18 درجه سانتیگراد کمتر بوده و رطوبت هم حدود ۴۰٪ تا ۶۰٪ باشد.

 

سیستم تهویه هوا

تهویه هوا به شیوه های متفاوتی در محیط ‌های مسکونی، پزشکی، تجاری، صنعتی اداری و بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی برای انسان فراهم می گردد.

برخی از این روش ها عبارتند از:
  • کنترل سرعت وزش هوا و تصفیه هوا
  • ایجاد هوای پاک و سالم
  • کنترل دمای محیط از طریق سرمایش و گرمایش دهی
  • کنترل رطوبت از طریق خشک کردن و رطوبت دهی
  • ضد عفونی و ایزوله کردن هوا در محیط‌ های پزشکی و بیمارستان ‌ها

از دیگر کاربرد های تهویه مطبوع می توان به استفاده از آن در آسمان خراش های بزرگ و محیط های دریایی مثل آکواریوم ها که تغییرات دمایی و رطوبتی نقش مهمی در سلامتشان دارند، اشاره کرد.

عوامل مهم هوا در تهویه مطبوع:

وظیفه اصلی تهویه مطبوع، تنظیم و به ثبات رساندن عواملی همچون رطوبت هوا، درجه حرارت و سرعت وزش هوا می باشد که در این راستا لازم است هوا از گرد و خاک، صاف و پالایش گردد و پاک گردد؛ همچنین از بین رفتن باکتری ها، بوی نامطبوع و گاز های سمی نیز موارد دیگری هستند که در اولویت قرار می گیرند. گفتنی است که درجه حرارت، اصلی ترین عامل از میان عوامل ذکر شده می باشد؛ در نتیجه به منظور گزینش مناسب سیستم تهویه مطبوع نیاز به تخمین بار می باشد و این تخمین بار، ممکن است به روش دقیق و یا با شیوه های سرانگشتی انجام گیرد. دقت در تخمین بار یکی از عوامل بهینه‌ سازی مصرف انرژی است. تهویه مطبوع معمولاً شامل سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی، رطوبت زدائی و تصفیه هوا می باشد.

 

سیستم تهویه هوا

اهمیت تهویه مطبوع در زندگی:

به وجود آوردن شرایط مناسب زیست محیطی در ساختمان ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا این شرایط به طور خاص و مستقیم بر نحوه حالات روحی و جسمی افراد و درنتیجه بهبود کلیه کار های آن ها تاثیر گذار است.

در نهایت لازم است تا برای هر مکانی (خانه، محل کار و ….) با توجه به نوع فعالیت افراد، بهترین نوع از تهویه مطبوع انتخاب گردد تا شاهد تاثیرات مطلوب آن بر کلیه امور باشیم. برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب این سیستم ها با مشاوران ما در هیوا صنعت در تماس باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *