سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم های تهویه مطبوع به سیستم هایی گفته می شود که قابلیت تهویه هوای محیط مورد نظر را داشته باشند. برخی از وظایف این سیستم ها عبارت اند از:

 

 1. سرمایش محیط
 2. گرمایش محیط
 3. از بین بردن آلودگی های هوای محیط
 4. از بین بردن آلاینده های موجود در هوا
 5. پاکیزه کردن هوای مورد نیاز برای محیط مورد نظر
 6. از بین بردن رطوبت بیش از اندازه هوا
 7. مرطوب کردن محیط های خشک
 8. از بین بردن آلودگی محیط های صنعتی برای سلامت کارکنان

در واقع وظیفه این سیستم ها، ایجاد رفاه و آسایش برای افراد ساکن در یک محیط می باشد.

تهویه مطبوع خورشیدی

انواع سیستم های تهویه هوای مطبوع

سیستم های تهویه هوای مطبوع برای انجام وظایف ذکر شده، انواع متفاوتی دارند که هر کدام یک یا چند کار انجام می دهند. برخی از سیستم های تهویه مطبوع عبارت اند از:

 

 1. فن کویل
 2. داکت اسپلیت
 3. هواساز
 4. رطوبت زن
 5. رطوبت گیر
 6. چیلر
 7. کولر

دلیل نیاز افراد به سیستم های تهویه مطبوع

وجود سیستم های تهویه مطبوع باعث رفاه و آسایش افراد می شود؛ همچنین در فعالیت های صنعتی که آلاینده های بسیاری تولید می شوند و ممکن است جون کارکنان را به خطر بیاندازند، وجود سیستم های تهویه مطبوع هوا برای از بین بردن این آلاینده ها، بسیار واجب می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده وجود سیستم های تهویه مطبوع برای جلوگیری از بروز بیماری هایی که به علت:

 

 1. گرمای بیش از حد محیط
 2. سرمای بیش از حد محیط
 3. وجود باکتری ها و قارچ ها به علت گرما و رطوبت بیش از حد هوا

بسیار مهم و مفید است و به همین علت است که سیستم های تهویه مطبوع، در بین افراد، بسیار محبوب شده اند.

تهویه مطبوع خورشیدی

سیستم تهویه مطبوع خورشیدی

یکی دیگر از انواع سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های تهویه مطبوع خورشیدی هستند و همانطور که از اسم آن ها مشخص است، برای خنک کردن هوای محیط مورد نظر از انرژی خورشید استفاده می کنند. نحوه کار کردن سیستم های تهویه مطبوع خورشیدی به این صورت است که انرژی خورشید را از طریق آفتاب غیر مستقیم دریافت می کنند و به وسیله مولد برق نوری که وظیفه آن  تبدیل کردن نور خورشید به برق می باشد، انرژی گرمایی خورشید را تبدیل می کنند. سیستم های تهویه مطبوع خورشیدی به این صورت انرژی خورشید را دریافت کرده و محیط مورد نظر را مطلوب می سازند که همین عامل باعث افزایش هوشمند سازی و پیشرفته تر شدن سازه های ما نیز می شود.

 

انرژی خورشیدی

امروزه با پیشرفت صنعت و بیشتر شده نیاز افراد، استفاده افراد از انرژی و سوخت های موجود نیز زیاد شده است؛ بنابراین منابع ما رو به اتمام است و تمام شدن منابع انرژی همیشه یکی از نگرانی های بشر بوده است. انرژی خورشیدی در واقع انرژی است که ما از خورشید دریافت می کنیم و خورشید یک منبع انرژی بسیار غنی می باشد و قدرت و انرژی بسیاری دارد. افراد به وسیله ابزار و سیستم های مخصوص، می توانند انرژی خورشید را دریافت کرده و از آن استفاده کنند.

 

کاربرد انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی از گذشته تا کنون در فعالیت های انسان نقش بسیاری داشته و امروزه نیز افراد با ساخت برخی وسایل و مبدل ها، توانسته اند تا بیشتر از انرژی خورشیدی استفاده کنند. خورشید یک منبع بسیار قدرتمند و غنی برای زمین می باشد. برخی از کاربرد های انرژی خورشیدی عبارت اند از:

 

 1. تولید و استخراج نمک از دریا ها
 2. تولید برق به وسیله دستگاه های مبدل
 3. استفاده از انرژی گرمایشی
 4. برای تولید و کشت محصولات کشاورزی
 5. برای شارژ باتری
 6. برای پخت و پز غذا
 7. برای روشن کردن محیط مورد نظر

تهویه مطبوع خورشیدی

محل استفاده از سیستم تهویه مطبوع خورشیدی

در برخی از مناطق که آب و هوای گرم و خشک دارند، می توان از انرژی خورشیدی بیش ترین استفاده را کرد و همچنین به علت آب و هوای گرم و نا خوشایندی که دارند، نیاز به یک سیستم تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا و ایجاد رطوبت در فضا های خشک و گرم دارند. به همین علت یکی از مناسب ترین سیستم های تهویه مطبوع برای این مناطق، سیستم تهویه هوای مطبوع خورشیدی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از مشاوران ما، می توانید با هیوا صنعت در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *