چیلر چیست؟

چیلر یا سرد کن  به دستگاهی گفته می شود که حرارت را از مایع  طی یک فرایند تبخیری می‌زداید.

از  این مایع در  خنک کردن هوا  یا دستگاه‌ها ( هواسازها و فن کوئل ها) استفاده می شود که معمولاً به صورت گردشی و در یک مبدل حرارتی جریان دارد.

همچنین  حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود.

چیلرهای صنعتی ، برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند و  آب سرد یا مایع از طریق تجهیزات فرآوری شده گردش می یابد.

معمولاً برای خنک کردن محصولات و ماشین آلات ، از چیلرهای آبی در بسیاری از کاربردهای مختلف از جمله قالب تزریق ، ابزار و برش قالب ، مواد غذایی و آشامیدنی ، مواد شیمیایی ، لیزر ، ابزار ، نیمه هادی ها و موارد دیگر استفاده می شود.

 

چیلر صنعتی

        چیلرصنعتی

 

کار  یک چیلر صنعتی ، انتقال گرما از یک مکان (معمولاً تجهیزات پردازش یا محصول) به مکانی دیگر (معمولاً هوای خارج از تاسیسات تولیدی)میباشد.

استفاده از آب یا محلول آب/گلیکول برای انتقال گرما به داخل چیلر  ویا از چیلر فرایندی رایج بوده که  نیازمند به چیلرهای پیشرفته ای است  که دارای مخزن و سیستم پمپاژ هستند.

صرف نظر از صنعت و فرآیند ، اطمینان از خنک شدن کافی برای بهره‌وری و صرفه جویی در هزینه بسیار مهم است.

 

چیلر چطور کار می کند؟

 

در اکثر فرایندهای خنک کننده ، یک سیستم پمپاژ ، آب خنک یا محلول آب/گلیکول را از چیلر به داخل جریان هدایت می کند. این مایع خنک ، گرما را از جریان خارج کرده و مایع گرم به چیلر باز می گردد.جریان آب وسیله ای است که با استفاده از آن گرما ازدستگاه به چیلر منتقل می شود.

جریان موجود در چیلر حاوی یک ترکیب شیمیایی است، به نام مبرد. باتوجه به میزان دما انواع مختلفی از مبرد ها و کاربردهای آن ها وجود دارد. اما همه آنها طبق اصل اساسی فشرده سازی و تغییر فاز مبرد از یک مایع به یک گاز وبازگشت به مایع کار می کنند.

این فرآیند گرم کردن و خنک کردن مبرد و تغییر آن از یک گاز به مایع و بالعکس چرخه تبرید نام دارد.

در تبخیر کننده ، گرمای به دست آمده از محلول آب یا محلول آب/گلیکول ، مبرد را به جوش می آورد و آن را از یک مایع کم فشار به یک گاز کم فشار تبدیل می کند.گاز کم فشار وارد کمپرسور شده ، در آنجا فشرده می شود تا به گاز پرفشار تبدیل شود.

گاز پر فشار وارد کندانسور می شود و درآن جا هوای محیط یا آب کندانسور برای خنک سازی گرما را از بین می برد تا گاز را به یک مایع پرفشار تبدیل کند. مایع پرفشار به سمت دریچه انبساط حرکت می کند ومیزان مبرد تبخیر شده را کنترل می کند، در نتیجه دوباره چرخه تبرید را آغاز می کند.کندانسور خنک کننده هوا از هوای محیط برای خنک کردن و چگالش مبرد گرم مبرد به یک مایع استفاده می کند

 

دو نوع کندانسور وجود دارد که در چیلرها مورد استفاده قرار می گیرند. هوا خنک و آب خنک کندانسور خنک کننده هوا از هوای محیط برای خنک کردن و چگالش مبرد گرم مبرد به یک مایع استفاده می کند.

کندانسورمی تواند در داخل چیلر قرار داشته باشد یا از راه دور در خارج از آن قرار داشته باشد ، اما در نهایت گرما را از چیلر به هوا بازمی گرداند.

 

 

فرایند عملکرد چیلر

فرایند عملکرد چیلر

کدام چیلر برای شما بهترین کارکرد را دارد؟

سیستم چیلرها از نظر اندازه و طراحی طیف بسیار گسترده ای دارند و در واحدهای چیلر کوچک، موضعی یا قابل حمل برای کاربردهای کوچکتر یا چیلرهای مرکزی بزرگ به منظور فراهم کردن سرمایش برای جریان کلی در دسترس هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *