معرفی انواع سیستم‌های تهویه مطبوع | بخش اول

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

برای زندگی آسوده در یک ساختمان نیاز به تجهیزات فنی بسیاری داریم. از مهم ترین بخش های تاثیرگذار بر رفاه و آسایش افراد، انواع سیستم‌های تهویه مطبوع است. همه ما در فصول  گرم و سرد سال نیاز داریم تا دمای خانه مان برای زندگی کردن از هوا و دمای مطبوع برخوردار باشد. این امر به اندازه ای مهم و ضروری است که در بسیاری در دنیای امروز، پژوهش ها و نوآوری های در این عرصه به طور مداوم در حال اتفاق افتادن است.

در بسیاری از کارخانجات صنعتی و پالایشگاه ها نیز سیستم‌های تهویه مطبوع نقشی اساسی ایفا می کنند. برای دریافت راندمان مورد انتظار از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع باید از حجم هوارسانی و میزان کیفیت مورد نیاز برای تهویه مطبوع محیط اطلاع داشته و دستگاه مورد نیاز خود را تهیه کنیم.

سیستم‌های تهویه مطبوع شامل سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی و رطوبت زدایی می باشند. در تهویه مطبوع ساختمانی که در آن زندگی می کنیم باید ۳ عامل اساسی رطوبت، دما و سرعت جریان هوا را در کنترل خود داشته باشیم تا به هوارسانی مطلوب خود دست پیدا کنیم.

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

  1. سیستم‌های مولد گرما

سیستم‌های مولد گرما در سیستم های تهویه مطبوع در ۳ بخش دیگ ها، کوره هوای گرم و سیستم گرمایش تابشی طبقه بندی می شوند. سیستم‌های مولد گرما با استفاده از منابع تولید کننده گرما و حرارت باعث هوارسانی در فضل های سرد سال می شوند.

دیگ ها

دیگ ها به سه نوع دیگ بخار، دیگ آب داغ و دیگ آب گرم تقسیم می شوند. این دیگ ها در موتورخانه ها نصب می شوند. سیستم عملکرد این دیگ ها به این صورت است که با افزایش دمای آب یا ایجاد بخار داغ، آب گرم یا بخار داغ از طریق لوله کشی به طبقات و واحدهای مصرف کننده داخل ساختمان مانند سیستم گرمایش از کف، رادیاتور و فن کویل ها منتقل می شوند و باعث هوارسانی گرمایش در محیط میگردند.

کوره های هوای گرم

این نوع از سیستم‌های مولد گرما در انواع سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. کوره هوا گرم در ساختمان های تجاری و سوله های صنعتی و به طور کل در ساختمان هایی با فضای بزرگ و یکپارچه مورد استفاده قرار می گرفت. روش کار این کوره ها به این صورت است که هوا از طریق یک منبع داغ مانند مشعل گازوئیلی گرم می شود و از طری کانا هایی که در ساختمان تعبیه شده، به داخل ساختمان منتقل می شود.

سیستم های گرمایش تابشی

این مدل از انواع سیستم های تهوبه مطبوع متشکل از یک پنل تشعشعی می باشد که در سقف ساختمان های صنعتی نصب می شوند.

  1. سیستم های مولد سرما

سیستم‌های مولد سرما از طریق خنک شدن آب در یک مدار بسته یا اواپراتورها به وسیله پمپ به داخل یونیت ها و یا هواسازها فرستاده می شوند. از سیستم‌های مولد سرما می توان به چیلرهای تراکمی، چیلرهای جذبی و خنک کننده های تبخیری اشاره کرد.

چیلرهای تراکمی

چیلر همان طور که از نام انگلیسی آن پیداست، دستگاهی برای خنک کردن آب است. هنگامی که آب در چیلر سرد می شود، با پمپ به یونیت های داخلی مانند فن کویل فرستاده می شود و به این ترتیب دمای هوا کاهش پیدا می کند. چیلرهای تراکمی از پر استفاده ترین انواع سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. این چیلرها بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کنند و از نظر کمپرسور به چهار نوع چیلر تراکمی اسکرو، چیلر تراکمی سانتریفیوژ، چیلر تراکمی اسکرال و چیلر تراکمی رفت و برگشتی تقسیم می شوند.

همچنین کندانسور این گونه چیلرها به دو نوع کندانسور آبی و کندانسور هوایی کهبه ترتیب در چیلرهای تراکمی آّب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک قابل مشاهده است.

چیلرهای جذبی

چیلر جذبی طی یک فرآیند دائمی با استفاده از منابع گرمایی مانند بخار داغ یا شعله مستقیم آب را سرد کرده و به یونیت های ساختمانی مانند هوا ساز یا واحدهای صنعتی جهت عمل خنک سازی ارسال می شود. در این سیستم ها از حرارت و ژنراتور به عنوان منبع انرژی استفاده می شود.

چیلرهای جذبی از نظر ماده جاذب به سه نوع لیتیوم بروماید، سلیکاژل و آمونیاک و از نظر نوع مولد به سه نوع ژنراتور بخار، ژنراتور آب داغ و ژنراتور آب گرم تقسیم می شوند.

خنک کننده های تبخیری

از خنک کننده های تبخیری می توان به کولرهای آبی اشاره کرد که در بسیاری از خانه ها با اندازه متوسط در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقاله بعدی به ادامه توضیحات درباره انواع سیستم‌های تهویه مطبوع می پردازیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *