فیلتر درایر

فیلتر درایر وسیله است جهت جذب موارد نامطلوب که ورود آن ها به سیستم باعث تخریب و آثار جبرات ناپذیری به سیستم می گردد. وظیفه اصلی فیلتر درایر جلوگیری از ورود رطوبت احتمالی و ذرات ریز موجود در سیکل تبرید است  که مانع اختلال در کار کمپرسورمیشود .فیلتر در اثر گرفتگی و اشباع شدن مواد رطوبت گیر باید تعویض شود.

فیلتر درایر به طور معمول در خط مایع نصب می‌شود جایی که برای محافظت از اکسپنشن ولو به کار می‌رود. همچنین فیلتر درایر را می‌توان در خط ساکشن نیز نصب کرد. فیلتر خط ساکشن را همچنین فیلتر سوختن نیز می‌نامند زیرا می‌توان از آن برای زدودن اسید تولید شده بعد از سوختن کمپرسور استفاده کرد و اطمینان داشت که افت فشار کم است. فیلتر درایر خط ساکشن همیشه بزرگ‌تر از فیلتر درایر خط مایع است.

زمان تعویض فیلتر درایر پیش از رسیدن به افت فشار به شرخ ذیل می باشد :

  • در سیستم‌های کوچک: ۰.۵ bar
  • در سیستم‌های تبرید: ۰.۲۵ bar
  • در سردخانه‌ها: ۰.۱۵ bar

تشخیص زمان تعویض فیلتر یکی از بهترین روش ها این است که لوله ورودی و خروجی فیلتر را با دست لمس کنیم اگر دمای لوله در هر دو طرف یکسان بود نیازی به تعویض فیلتر نیست ولی اگر دما در خروجی فیلتر کمتر از ورودی بود یعنی در فیلتر گرفتگی ایجاد شده و همین امر باعث سرد تر شدن مایع مبرد هنگام خروج از فیلتر شده،؛ لذا این امر هشدار دهنده زمان تعویض فیلتر می باشد.جهت تعویض فیلتر باید هنگامی که سیستم روشن است و در حال کار است شیر دستی مایع قبل از فیلتر را ببندیم ، در این هنگام درجه گیج مکش کمپرسور شروع به کم شدن می کند و برای اینکه کنترل فشار پایین فرمان قطع ندهد باید آن را یکسره کرد یا آن رو روی صفر تنظیم کرد. زمانی که فشار مکش به نزدیکی صفر رسید دستگاه را خاموش می کنیم. حال میتوان درب پوسته را باز کرده و فیلتر را تعویض کرد.  دقت کنید که هسته های کر درایر را به درستی و با دقت تعویض کنید و بعد از تعویض فیلتر درب پوسته فیلتر را بسته و آن را وکیوم کنید. بعد از وکیوم شیر خط مایع را باز کرده، نشت یابی می کنیم سپس بعد از تنظیم کنترل کننده فشار اقدام به روشن کردن سیستم می کنیم . دقت داشته باشید که فیلتر نباید خیلی در معرض هوا قرار گیرد چون حالت جاذب رطوبت خود را از دست می دهد، بنابراین سرعت عمل در این امر بسیار حائز اهمیت خواهد بود .

 

شرکت هیوا صنعت

سیستم های تهویه مطبوع و تاسیسات

 

هیوا، یکتا در صنعت آسایش

تلفن:۴۹۱۳۲-۰۲۱

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *