انواع سیستم های تهویه مطبوع | بخش دوم

انواع سیستم های تهویه مطبوع

انواع سیستم های تهویه مطبوع

 

در مقاله قبل به معرفی سیستم های تهویه مطبوع مولد سرما و مولد گرما پرداختیم. در این مقاله نیز به ادامه مبحث انواع سیستم های تهویه مطبوع می‌پردازیم. سیستم های تهویه مطبوع از ارکان اساسی یک زندگی با آسایش خیال است. وجود سیستم های تهویه مطبوع در منزل و فضاهای دیگر ضروری از ملزومات زندگی امروز است.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

شرایط محیط زیست انسان تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی ، وضعیت فیزیکی ، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام شئون زندگی او دارد. از آنجائیکه بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد ، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان ، خواه محل کار باشد یا منزل و غیره ، واجد اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آنهاست زیباترین و گرانبهاترین ساختمانها در صورتیکه فاقد سیستم تهویه مطبوع مناسب باشند قابل سکونت نخواهند بود.

اهم وظایف یک سیستم تهویه مطبوع عبارتند از کنتزل دما ، رطوبت و سرعت وزش هوا ، زدودن گردو غبار تعفن و سایر آلودگی های هوا و در صورت لزوم از بین بردن میکروب ها و باکتریها معلق در هوا ، گرمایش و سرمایش هوا متناسب با فصل ، عمده ترین وظیفه یک سیستم تهویه مطبوع بوده بقیه وظایف در مراتب بعدی اهمیت قرار می گیرند .

*سیستم های تهویه مطبوع مولد چهارفصلی

(هم سرمایشی و هم گرمایشی)

نوع تراکمی

این نوع سیستم بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می‌کند که شامل موارد زیر است:

دستگاه اسپلیت (کولر گازی) و داکت اسپلیت
پمپ حرارتی گازسوز GHP
پمپ حرارتی الکتریکی VRF

این نوع از انواع سیستم های تهویه مطبوع به خاطر نوع عملکردشان دارای کمپرسور و قطعات سیکل تبرید مانند کندانسور و اوپراتور هستند. این مسیستم ای تراکمی در یک سیستم یکپارچه و به همراه فن کوپل های نصب شده عمل سرمایش و گرمایش هوای داخل ساختمان را انجام می دهند.

انواع سیستم های تهویه مطبوع
ترکیب نوع تبخیری و کوره هوای گرم

دستگاه اکونوپک

این دستگاه دارای سیستم های سرمایش تبخیری مانند کولر آبی و سیستم های گرمایش شبیه کوره هوای گرم در یک دستگاه یکپارچه است.

*سیستم های تهویه مطبوع نیمه مولد چهارفصلی

سیستم‌های تهویه مطبوع نیمه مولد معمولا یک نقش اصلی را ایفا می کنند و آن عمل سرمایش از نوع تبخیری است. در این دستگاه با استفاده از یک کویل آب گرم در آن و اتصالش به دستگاه‌های مولد گرما مانند بویلر یا پکیج گازسوز، سیستم گرمایش فضا را در همین دستگاه تعبیه نمود.

نوع تبخیری

نوع تبخیری این مدل از انواع سیستم‌های تهیه مطبوع شامل دستگاه‌های ایرواشر سرمایشی و زنت سرمایشی است. هر دو این دستگاه‌ها بر پایه سیستم تبخیری عمل سرمایش محیط را انجام می‌دهند.
برای بهره بردن از عملکرد گرمایشی این مدل از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توان کویل مخصوص آبگرم درون آن رار داد تا آب گرم کیج یا موتورخانه را به کویل پمپاژ کند و با چرخش فن قرار گرفته در پشت کویل، گرمایش نیز از طریق همین دستگاه‌ها صورت پذیرد.

نوع تراکمی

نوع تراکمی انواع سیستم های تهویه مطبوع نیمه مولد چهار فصل شامل پکیج پشت بامی به همراه کویل آب گرم است. پکیج پشت بامی خود شامل چیلر و هوا ساز در یک دستگاه یکپارچه است. چیلرهاهمانطور که اسم شان پیداست، وظیفه سرمایش محیط را بر عهده دارند. کویل آب گرم موجود در نوع تراکمی سیستم های تهویه مطبوع نیمه مولد چهار فصل، در سمت هواساز این دستگاه قرار دارد که برای انجام عمل گرما رسانی به محیط به آب گرم پکیج یا بویلر موتورخانه احتیاج دارد.

دستگاه‌های یاد شده در این دو مقاله، مولد بوده و وظیفه ایجاد کردن آب سرد، آب گرم و یا مبرد آماده تبخیر را دارند.
در سیستم‌های تهویه مطبوع دستگاه‌های دیگری برای جهت انتقال و توزیع گرما و سرمای تولید شده در مولدها، وجود دارند. در ادامه به صورت خلاصه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

انواع سیستم های تهویه مطبوع
*تجهیزات تک فصلی برای توزیع گرما

لوله‌های گرمایش از کف
یونیت هیتر فن دار
رادیاتور بدون فن

*تجهیزات چهارفصلی برای توزیع حرارت و برودت

فن کویل
هواساز

تهویه مطبوع شاخه ای از تاسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربری سیستم های مختلف در این زمینه، دارای تنوع بالایی است. انواع سیستم‌های تهویه مطبوع در منازل ، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و غیره جهت ایجاد کردن بستری برای راحتی و رفاه انسان از طریق کنترل رطوبت، دما و سرعت جریان هوا مورد استفاده رار می‌گیرند.
انتخاب نوع دستگاه تهویه مورد نظر شما وابسته به محیطی که در آن دستگاه‌ها نصب می‌شوند، میزان هزینه و نظر مشاوران ما دارد. شما می‌توانید هم‌اکنون با یک تماس اطلاعات کافی راجع به انواع سیستم‌های تهویه مطبوع و سیستم مناسب فضاهای مورد نظر خود را پیدا کنید.
هیوا صنعت همواره در کنار شماست.

One thought on “انواع سیستم های تهویه مطبوع | بخش دوم

  1. محمد رضا :

    سلام برای یک سالن تولیدی با ابعاد ۲۰*۷۴ متر مربع که لازم است ایزوله باشد .بهترین وکم هزین ترین سیتم تهویه مطبوع چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *