اگزاست فن

از آن جا که ورود و خروج و نیز گردش هوا در هر محیطی در سیستم های طراحی تهویه مطبوع اهمیت زیادی دارد و باید کنترل شده باشد، سیستم های هوا رسانی و یا اگزاست فن تهویه (Exhaust fan Unit) در شرایط طراحی اهمیت دو چندانی دارند. اگزاست فن های سانتریفیوژ همان طور که از معنی آن ها مشخص است، فن هایی هستند جهت اگزاست یا خروج هوا از یک محیط به محیط بیرون.

اگزاست فن ها تهویه معمولا به نحوی تعبیه می شوند تا بتوانند هوای بسیار آلوده که از طریق پخت و پز یا هوای آلوده ای که گاها از برخی از ماشین های صنعتی تولید می شوند را، از محیط مورد نظر تخلیه کنند. معمولا در طراحی ها، هوای تازه مورد نیاز محیط ساختمان یا یک سوله صنعتی پس از طی مراحل مختلف فیلتراسیون و بعد از تنظیم دما و رطوبت از هواساز تامین می شود و این هوای تازه از یک سو وارد محیط مورد نظر گردیده و از سوی دیگر هوای آلوده و کثیف توسط اگزاست فن تهویه از محیط خارج می شود.

حال این هوا گاه به طور کامل توسط اگزاست فن تهویه به محیط بیرون منتقل می شود و یا با توجه به طراحی و کاهش مصرف انرژی هوای خروجی توسط اگزاست فن تهویه به سوی هواساز باز می گردد. معمولا در این گونه موارد از اگزاست فن تهویه که خود دارای سیستم فیلتراسیون باشد، استفاده می گردد.

 

 

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

به فرآیندی که روی هوا صورت می گیرد تا بتوانیم شرایط هوای محل مورد نظر را مطلوب و بهداشتی نماییم، تهویه مطبوع گفته می شود. تهویه مطبوع که به وسیله تجهیزات و دستگاه های مختلف صورت می پذیرد، شرایط هوای محیط را طبق روش های خاصی به دما و رطوبت مد نظر ما می رساند.

دراین میان انواع فن دمنده و مکنده (اگزاست فن)، به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه‌ های تهویه مطبوع نقش بسزایی را ایفا می کنند و به نوعی قلب تپنده تجهیزات تهویه مطبوع به‌شمار می‌روند.

ویژگی اگزاست فن سانتریفیوژ سری SI-Back :

 • پروانه Single Inlet Backward Curved
 • بدنه از ورق فولادی با پوشش اپوکسی و مقاوم در برابر عوامل جوی
 • امکان ساخت به صورت تمام استیل
 • امکان ساخت به صورت ضد انفجار
 • امکان ساخت به صورت High temperature  (تحمل دما ۱۵۰ درجه سانتی گراد در اتصال مستقیم و ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای مدل  های Belt Drive)

مشخصات کلی اگزاست فن سانتریفیوژ سری SI-Back :

 • هوادهی از m3/hr 600˜ 130000
 • قطر پروانه 250˜1250 میلیمتر
 • قابلیت کارکرد در دمای 20 ° C – ˜ + 80 ° C
 • طراحی فلانچ ها بر اساس استاندارد ISO 6580/EUROVENT  1-2
 • بالانس استاتیکی و دینامیکی براساس استاندارد ISO 1940
 • الکتروموتور  Direct / Belt Drive، تک فاز یا سه فاز با درجه حفاظتی 55IP و کلاس F مطابق با استاندارد IEC / EEC (UNEL MEC).

اگزاست فن مکنده شعاعی (رادیال)

در این اگزاست فن مکنده تیغه به صورت مستقیم و بدون انحنا هستند و به همین خاطر دارای کم ترین حساسیت به گرد و غبار نسبت به بقیه اگزاست فن مکنده هستند.

پره های شعاعی بیشترین افت فشار استاتیکی را تولید می کنند که این باعث کاهش چشم گیر راندمان در اگزاست فن مکنده می شود. این نوع اگزاست فن مکنده برای جا به جایی و انتقال ذرات به کار می رود. اگزاست فن مکنده شعاعی برای فشار بالا و دبی کم مورد استفاده قرار می گیرد و صدای زیادی نیز تولید می کند.

اگزاست فن مکنده بکوارد ایرفویلی

این نوع اگزاست فن مکنده همان نوع بکوارد می باشد، که دارای تیغه شبیه ایرفویل است. این اگزاست فن مکنده دارای بیشترین راندمان و کم ترین صدای تولیدی است. همچنین از آن برای تولید دبی بالا استفاده می شود. این نوع اگزاست فن مکنده به دلیل داشتن زاویه کم تماس پره، برای کاربری های شیمیایی و خورنده مناسب نیست و به جای آن باید از اگزاست فن مکنده بکوارد معمولی استفاده کرد.

 

اگزاست فن مکنده

اگزاست فن مکنده

 

 

موضوعی که همیشه در انتقال هوا در کانال ها با آن روبه رو هستیم، افت فشار استاتیکی هوا در ازای هر 10 متر طول کانال است. برای حل این مشکل از اگزاست فن مکنده در طول کانال استفاده می کنیم. همچنین به دلیل طراحی و محدودیت فضا که نمی توان از سایر اگزاست فن های مکنده استفاده کرد، از این نوع استفاده می شود. این نوع فن مکنده برای تخلیه مقادیر زیاد رطوبت و گرما مناسب اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *