اگزاست فن سانتریفیوژ

از عمده ترین و پرکاربرد ترین اگزاست فن های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ می توان به اگزاست فن سانتریفیوژ (فن سانتریفیوژ یوتیلیتی ،هواکش یوتیلیتی ،یوتیلیتی فن مکنده) اشاره کرد. موارد استفاده این هواکش ها در ساختمان ها و برج های اداری و تجاری، صنایع نفت و دیگر صنایع، بیمارستان ها، کارخانجات صنعتی، صنایع سیمان، برج خنک کن ها، هواساز ها و … می باشد. این نوع اگزاست فن ها دارای راندمان بالایی بوده و به علت تامین افت فشار استاتیک تا محدوده قابل توجه ای نسبت به هواکش های اکسیال برتری و ارجعیت دارند. هواکش ها یا اگزاست فن سانتریفیوژ  از نظر کاربردی هم به عنوان مکنده (اگزاست فن) و هم به عنوان دمنده (بلوئر) قابل استفاده هستند.

 

فن یوتیلیتی

فن یوتیلیتی

 

اگزاست فن یوتیلیتی

اگزاست فن یوتیلیتی که با نام یوتیلیتی ست نیز شناخته می شود نوعی فن سانتریفیوژی می باشد که از آن می توان هم برای محیط های بسته و داخلی و هم برای محیط های باز استفاده کرد. جهت این امر، معمولا برای حفاظت بیشتر موتور و محرک آن را با پوشش هایی محافطت می کنند. از این فن ها در سیستم های تهویه مختلف و مصارف سبک صنعتی استفاده می شود و قادر است در انواع شرایط جوی به خوبی کار کند. البته استفاده از آن به بخش صنعت محدود نیست و در منازل نیز تعبیه می شود.

 

تهویه مکانیکی با فشار منفی (مکنده)

در سیستم تهویه با فشار منفی یا سیستم مکنده، خروج هوای سالن از راه هواکش ها صورت می گیرد، و در اثر کاهش فشار هوای داخل سالن، هوای تازه به درون سالن مرغداری یا گلخانه مکیده می شود. در سیستم مکنده با در نظر گرفتن میزان هوای مورد نیاز نباید منافذ دیگری در سالن وجود داشته باشد. عیب این روش این است که چون هواکش ها به طور مستقیم با هوای سالن مرغداری یا گلخانه در تماس هستند، امکان کثیف شدن و کاهش عمر مفید آن ها وجود دارد. همچنین نوع، اندازه و محل قرار گرفتن ورودی هوا بایستی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ظرفیت هواکش ها باشد.

 

اگزاست فن مکنده چگونه کار می کند؟

اگزاست فن مکنده پس از نصب در یک مکان ویژه، از یک سمت به داخل راه دارد و از سمت دیگر با محیط بیرون در تماس است. جریان هوا به خودی خود از سمت هوای نامطلوب به سمت محیط بیرون انجام نمی گیرد؛ اما یک دستگاه اگزاست فن مکنده با کارایی بالا می ‌توانند با قدرت مکش، هوای مکان مورد نظر را به سمت بیرون بفرستند. برخی از تجهیزات اگزاست فن با قابلیت مکش، مجهز به سنسور های یا حسگر های محسوس هستند تا به طور خودکار عملیات مکش هوا و تهویه را انجام دهند.

انواع هواکش سانتریفیوژ

چرخ های هواکش سانتریفیوژ شامل یک قطب (توپه) که یک سری تیغه را به هم متصل می کنند. تیغه هایی که بر روی قطب یا همان توپه سوار هستند به سه دسته تقسیم میشوند:

1.    منحنی به عقب
2.    منحنی به جلو
3.    شعاعی

اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزاست فن سانتریفیوژ

 

ویژگی های اگزاست فن سانتریفیوژ سری SIROCCO

 

  • پروانه Single Inlet Forward Curved از جنس ورق گالوانیزه
  • جنس بدنه از ورق فولادی با پوشش اپوکسی
  • امکان ساخت به صورت تمام استیل

مشخصات کلی اگزاست فن سانتریفیوژ سری SIROCCO

 

  • هوادهی از m3/hr 1190˜ 19000
  • قطر پروانه 180 ˜450 میلیمتر
  • قابلیت کارکرد در دمای 20 ° C – ˜ + 80 ° C
  • الکتروموتور Direct Drive تک فاز یا سه فاز با درجه حفاظتی 55 IP و کلاس F مطابق با استاندارد IEC / EEC (UNEL MEC))).
  • ساخت فلنج ها مطابق با استاندارد ISO 6580 / EUROVENT 1-2.
  • جوشکاری و بالانس فن براساس ISO 1940

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *