تعریف اگزاست فن

اگزاست فن سانتریفیوژ سقفی (Exhaust Fan)، در واقع یک فن جهت تهویه هوای داخل فضای بسته می باشد که این کار را به وسیله کشیدن هوا از محیط داخل به محیط خارج انجام می دهد. با کشیده شدن این هوا به سمت فن در واقع رطوبت، گرما، آلودگی و هوای کهنه به سمت فن رفته و به محیط بیرونی مورد نظر انتقال می یابد تا در فضای داخلی جا برای هوای تمیز تر و اکسیژن بیشتر فراهم گردد. مقدار هوایی که توسط اگزاست فن ها جا به جا می شود به ظرفیت و قدرت فن وابسته است و مورد به مورد تفاوت خواهد داشت.

اگزاست فن سقفی از نظر کاربردی فقط به عنوان مکنده قابل استفاده می باشد، همچنین میتوان از اگزاست فن سقفی برای محیط های انفجاری و محیط های دارای حرارت و رطوبت بالا هستند، استفاده نمود. در این شرایط می بایست تغیراتی در ساختار و شرایط ایمنی اگزاست فن سقفی ایجاد شود که شرایط سازگاری با این محیط ها را داشته باشد.

اگزاست فن مکنده

اگزاست فن مکنده

انواع اگزاست فن مکنده

پروانه فوروارد در اگزاست فن مکنده

پروانه اگزاست فن مکنده سانتریفیوژ فوروارد نسبت به پروانه فن مکنده بکوارد دارای تیغه های بیشتری می باشد. تیغه های خم به جلو صدای بسیار کمتری نسبت به بقیه تیغه ها ایجاد می کنند. در این نوع از اگزاست فن مکنده تیغه های پروانه دارای انحنای رو به جلو در جهت چرخش پروانه می باشند.

اگزاست فن مکنده فوروارد به دلیل حساسیت بالایی که نسب به ذرات جامد معلق در هوا دارد برای جا به جایی هوای تمیز به کار گرفته می شود. این نوع اگزاست فن مکنده دارای صدای تولیدی کمی می باشد و مناسب نصب در داخل محیط نیز هست.

اگزاست فن مکنده فوروارد به دلیل داشتن تیغه های بیشتر نسبت به سایر این مشکل را دارد که زود تر مستهلک شود. بازدهی این نوع اگزاست فن مکنده کم و در حدود 55 تا 65 می باشد. از اگزاست فن مکنده فوروارد برای تولید دبی پایین و ایجاد افت فشار پایین استفاده می شود.

پروانه بکوارد در اگزاست فن مکنده

اگزاست فن مکنده های بکوارد به صورت یک استوانه می باشند. تیغه های پروانه در آن به صورت محدب می باشد. که انحنای آن ها خلاف جهت گردش پروانه می باشند. دمنده های کوچک تر به جای تیغه محدبی شکل، دارای تیغه شیب دار می باشند که دارای انحنا نمی باشند.

این نوع از اگزاست فن مکنده برای ایجاد جریان هوا با سرعت و فشار بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع اگزاست فن مکنده دارای راندمان بالاتر نسب به نوع فوروارد و شعاعی می باشد. برای مصارف با کارکرد های انرژی زیاد نسبت نوع دیگر اگزاست فن مکنده صرفه اقتصادی بیشتری دارند.

ویژگی اگزاست فن سانتریفیوژ سقفی سری Roof-CM & Roof-CMV :

  • پروانه Backward Curved با راندمان بالا از جنس ورق گالوانیزه
  • پایه و Cone ورودی از جنس ورق فلزی با پوشش مقاوم در برابر شرایط جوی
  • کلاهک فن از جنس Techno-Polymer

مشخصات کلی اگزاست فن سانتریفیوژ سقفی سری Roof-CM & Roof-CMV :

  • بالانس استاتیکی و دینامیکی بر اساس استاندارد UNI –  ISO  1940
  • قطر پروانه 310˜710 میلیمتر
  • الکتروموتور آسنکرون  Direct Drive تک فاز یا سه فاز با درجه حفاظتی 55IP و کلاس F مطابق با استاندارهای IEC / EEC / UNEL MEC
  • هوادهی ازm3/hr 300˜ 14500
  • قابلیت کارکرد در دمای 20 ° C –˜ + 80 ° C (در مدل CM و+40 در مدل CMV)
هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ

هواکش های سانتریفیوژ در کاربرد های صنعتی

هواکش های سانتریفیوژی هنگامی به کاربرده می شوند که نیاز به فشار بیشتر و جریان هوای بیشتر و یا به اندازه ی هواکش های محوری باشد. هواکش های سانتریفیوژ، هوا را به طور محوری به دهانه (به صورت موازی ) محور محرک می کشند و جریان هوا را با حرکت وضعی پروانه ها  تا 90 درجه منحرف می کنند و آن را به صورت شعاعی بیرون می کشد .

بیشتر مدل ها از پیکر بندی تک جداره یا دو جداره هستند. هواکش سانتریفیوژ در واقع فنی است که جریان گاز توسط این هواکش جا به جا می شود. هوایی که به درون هواکش ورود می کند در موازات محور گردش پره ها می باشد و با حرکت شعاعی به سمت پره ها حرکت می کند.

هم زمان با این حرکات، جریان هوا یک انرژی جنبشی تولید می نماید که باعث افزایش فشار استاتیک می شود. این هواکش در هوا هایی که آلوده است، یا دمای بالا دارند، می تواند عمل کند. در فن سانتریفیوژ، موتور ها در قسمت پروانه قرار می گیرند که این باعث سرد شدن موتور می شود و طراحی آن در سایز های کوچک بسیار منحصر به فرد است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *