مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر ها، برای مصارف خانگی یا مصارف صنعتی با ابعاد متوسط و کوچک طراحی شده‌اند و کاربرد های بسیار زیادی دارند. آشنایی با ساختار و چگونگی عملکرد این چیلر ها به ما در انتخاب سیستم سرمایشی خانه یا محل کار، کمک خواهد کرد. همچنین، می‌توانیم با انتخاب بهترین سیستم سرمایشی برای خانه یا محل کار خود، به افزایش راندمان و کاهش هزینه ‌های مختلف، کمک بسیار زیادی کنیم. این چیلر ها بخشی از سیستم کامل آب هیدرولیک یکپارچه را تشکیل می دهند.

 

 

مینی چیلر

                                            مینی چیلر

کاربرد های مختلف مینی چیلر ها:

  • اتاق های اداری
  • خانه های شخصی
  • اتاق های تجاری
  • کافی شاپ ها، مغازه ها، رستوران ها
  • هتل ها
  • خنک کننده جریان

مزایای استفاده از این چیلر ها عبارتند از:

1.به دلیل طراحی جمع و جور ، مینی چیلر ها برای نصب، نیاز به فضای کمتری دارند.

2.انعطاف پذیری در طراحی این چیلر ها، این محصول را برای طیف گسترده تری از نیاز ها قابل استفاده کرده است.

3.مقدار مبرد مورد استفاده در این محصول، در مقایسه با سایر اسپیلیت ها، بسیار اندک است و این موضوع، در راستای اهمیت به محیط زیست، بسیار مهم است.

4.استفاده از برج های خنک کننده، ضرورتی ندارد.

5.هیچ خنک کننده ای در فضای اشغال شده استفاده نمی شود.

6.استفاده از آب، به عنوان خنک کننده محیط، باعث عملکرد بسیار خوب با حداقل پیچیدگی سیستم در مقابل سیستم های VRV می باشد.

7. امکان داشتن مسافت طولانی لوله کشی.

8.یکپارچه شدن سیستم تهویه مطبوع ساختمان.

 

تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست؟

 

تفاوت در نوع کمپرسور

مینی چیلر ها، به دلیل داشتن تناژ کمتر، از کمپرسور های اسکرال استفاده می کنند که بازدهی بالا و طول عمر زیادی دارند؛ اما چیلر ها، از کمپرسور پیستونی، اسکرال، اسکرو و سانتریفیوژ استفاده می کنند که هر کدام از آن‌ ها باید با توجه به محیط موردنظر و نوع کاربردی که برای چیلر مشخص شده است، انتخاب شوند.

 

تفاوت در قطعات

تقریبا تعداد زیادی از قطعات استفاده شده در چیلر و مینی چیلر با یکدیگر مشابه هستند ولی باز هم تفاوت هایی در آن ها وجود دارند.یکی از این تفاوت ها دو قطعه مهم پمپ آب سرد و منبع انبساط می باشد. در چیلر ها این دو قطعه جدای از دستگاه نصب می شوند اما در مینی چیلر در خود سیستم تعبیه، نصب و به صورت یک پک کامل، ساخته می شوند.

 

تفاوت در میزان ظرفیت

مهم‌ترین تفاوت چیلر و مینی چیلر در میزان ظرفیت آن ها است. از چیلر، بیشتر برای مکان‌ های متراژ بالا استفاده می‌شود، درصورتی که مینی چیلر، بیشتر برای مصرف خانگی و اداری بوده و در صورت استفاده در مکان‌های بزرگ، باید از چند مینی چیلر استفاده کرد تا میزان سرمایش محیط تامین باشد.فی الواقع ظرفیت چیلر ها در مقایسه با مینی چیلر ها بسیار بیشتر است. توان تبرید مینی چیلر ها معمولاً تا ۱۰ تن است درحالیکه چیلر ها بیشتر برای ظرفیت‌ های بالای ۱۰ تن استفاده می شوند و قدرت خنک کنندگی فوق‌العاده بیشتری دارند.

 

چیلرها برای ظرفیت‌های بالای ۱۰ تن استفاده شده و ظرفیت خنک کنندگی بسیار بالایی دارند

چیلر ها برای ظرفیت‌های بالای ۱۰ تن استفاده شده و ظرفیت خنک کنندگی بسیار بالایی دارند

رطوبت زنی

از آنجایی که در مناطق خشک، بهتر است که دستگاه خنک کننده با افزودن رطوبت به هوا آن را مطبوع‌تر سازد، مینی‌ چیلر ها معمولاً انتخاب خوبی برای این مناطق نیستند اما در چیلر های بزرگ آب خنک، آب سرد وارد دستگاه هواساز شده و موجب ایجاد هوای خنک، همراه با مقداری رطوبت مطبوع می شود پس در مناطق خشک، بهتر است از چیلر ها به جای مینی‌ چیلر ها استفاده شود.

 

در نتیجه بدانیم، چیلر ها و مینی چیلر ها تفاوت‌ های کاربردی زیادی با هم دارند. چیلر ها  ظرفیت بالاتری دارند و برای مکان ‌های بزرگ و مصارف صنعتی گزینه بهتری هستند و  مینی چیلر ها در ساختمان ‌های کوچک‌تر و خانگی استفاده بهتری دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *