هوا ساز

برای تنظیم دما، ضد عفونی، فیلتراسیون، تنظیم رطوبت، تامین هوای تازه و … از هواساز استفاده میکنیم لذا مکان های عمومی، مکان هایی هستند که نه تنها در هوای گرم تابستان بلکه در تمام طول سال نیازمند تهویه مطبوع هستند . این سیستم ها در مسیر چیلر و بویلر (دیگ بخار) قرار می گیرند. هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه هوا ساز با استفاده از فن هوای تازه را از بین کویل های حاوی آب یا مبرد (گاز فریون) سرد یا گرم عبور داده و هوا را خنک یا گرم می کند. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود. هوا ساز با توجه به شرایط پروژه و به سفارش مشتری تولید می شود.

 

هوا ساز چیست ؟

 • انواع

متناسب با عملکرد و محل نصب، هوا ساز ها به 2 دسته تقسیم می شوند: آپارتمانی (خانگی) و صنعتی.

 

آپارتمانی:

هواسازهایی هستند که توانی کمتر از نوع صنعتی دارند و  الزاما ساختارشان با نوع صنعتی متفاوت نیست. این دستگاه اگر با ایرواشر (Air washer)  تلفیق ‌شود، علاوه بر پاسخگویی نامناسب، محل تجمع آلودگی نیز می باشد. نوع آپارتمانی آن به دلیل سایزهای متفاوتی که دارد، می‌تواند در بخش‌های متفاوتی از ساختمان قرار بگیرد.

 

 صنعتی:

دستگاه های هواساز صنعتی بزرگ‌تر هستند و قابلیت تأمین سرمایش، گرمایش و هوای تازه سالن‌های بزرگ ورزشی، کارخانه‌ها، آمفی‌تئاترها و… را دارند. آن ها قابلیت های متعددی از جمله: تهویه دوگانه، تعداد متفاوت کویل‌های سرمایش و گرمایش، طیف وسیع از منظر ظرفیت و …. را دارند. جنس بدنه، تعداد کویل ها، ظرفیت و نوع فیلتر ها با هم متفاوت است و دستگاه ها متناسب با نوع محیط مورد نظر ساخته می شوند.

 

 • اجزای سازنده

هوا ساز ها از قسمت های مختلفی ساخته شده اند. در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

 

 1. کویل های آب سرد و گرم که معمولا از جنس مس و پره هایی از جنس آلومینیوم هستند.
 2. فیلتر
 3. فن
 4. دمپر
 5. صداگیر
 6. ضربه گیر
 7. کویل حرارتی
 8. کویل برودتی
 9. تجهیزات کنترلی و رطوبت زن و زطوبت گیر
 10. محفظه اختلاط کننده که در آن هوای تازه از محیط بیرون با هوای برگشتی از داخل ترکیب می شود.

 

هوا ساز

 • طریقه نصب

 1. برای نصب به بررسی تنظیمات هوا ساز می پردازیم. بررسی تنظیمات به این معنی است که دستگاه متناسب با محیط باشد.
 2. برای نصب نیاز به سزویس کار ها و تعمیرکار ها داریم. نصب هوا ساز مانند نصب چیلر است بنا بر این متخصص های مربوطه می توانند هر دو را نصب کنند.
 3. برای نصب ما می بایست هوا ساز را کالیبره کرده و دمای هوا ساز را تنظیم کنیم که این کار باید توسط متخصص انجام شود.
 4. برای نصب ما نیاز به لوله کشی متناسب با محیط توسط سرویس کار داریم.
 5. باید دقت کنیم که در هنگام نصب، در مواردی مانند: نحوه لوله کشی، تامین برق مورد نیاز، محل قرار گیری و … مشکلی ایجاد نشود.
 6. نصب هوا ساز نیازمند مهارت بالایی است پس باید توسط متخصص نصب شود.
 • موارد مهم در انتخاب آن

 1. کیفیت هوای خروجی از دستگاه
 2. میزان هوادهی با توجه به حجم هوای محیط
 3. فشار فن هوا ساز
 4. ظرفیت حرارتی و برودتی
 • مزایای استفاده از آن

هوا ساز ها می توانند با توجه به محیط و شرایطی که حاکم است هوا را سرد یا گرم کنند. در محیط های مرطوب اگر رطوبت بیش از اندازه باشد رطوبت هوا را تنظیم می کند. این دستگاه رطوبت را از طریق مجرا هایی که روی آن وجود دارد خارج می کند. برعکس اگر هوا خشک باشد هوا را مرطوب و مناسب می کند. این وسیله می تواند هوا را تمیز کند و هوا کثیف را خارج کند. به ویژه در محیط های بزرگ مانند بیمارستان ها بسیار پرکاربرد هستند.در هوا ساز با استفاده از فیلتر های مشخص از ورود گرد و غبار، حشرات و ذرات معلق هوا به داخل محفظه جلوگیری می شود. بیشتر آن ها بخشی برای خروج گرد و غبار نیز دارند. بازگشت هوا و خروج هوای نامطبوع باعث تامین هوای تازه برای صرفه جویی انرژی می شوند. در آن ها علاوه بر فیلتر های موجود می توان فیلتر های دیگری نیز نصب کرد مانند: فیلتر نمدی، فیلتر کاغذی، فیلتر کیسه ای و یا رول فیلتر.

 

هوا ساز

 • انواع آن از نظر ساختاری

به صورت کلی ما از نظر ساختاری سه دسته هوا ساز داریم:

 

 • متداول و معمولی 

هوا ساز های معمولی به هوا سازهایی گوییم که از دو ردیف کویل برای گرمایش و از چهار ردیف کویل برای سرمایش تشکیل شده اند. در بیشتر مواقع این نوع هوا ساز ها به راحتی چاسخ گو نیاز افراد هستند.

 

 •  فول فرش (full fresh)

فول فرش به هوا ساز هایی گفته می شود که از شش ردیف کویل برای سرمایش و از دو یا سه ردیف کویل برای گرمایش در آن ها استفاده شود. آن ها در محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به دمای پایینی داشته باشند و یا در محیط هایی که وسیع و گسترده باشند. این نوع به نسبت  نوع اول قدرت بیشتری دارند.

 

 •   هایژنیک

هایژنیک هوا ساز هایی هستند که دارای دو فیلتر اولپا و هپا هستند. آن ها به دلیل این دو فیلتر در اتاق عمل ها که محیط بسیار تمیزی دارند استفاده می شوند.

برای دریافت مشاوره و خرید این محصول با مشاوران ما در هیوا صنعت در ارتباط باشین.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *