پکیج پشت بامی چیست؟

در تعریف پکیج پشت بامی یا همان روف تاپ پکیج، می توانیم بگوییم این دستگاه، یک وسیله تامین سرما و گرما می باشد که برای استفاده آن ها را روی بام ساختمان مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، ورزشی و غیره نصب می کنیم و با کانال کشی به بخش های مختلف ساختمان متصل می شوند. این پکیج ها از دو تکه مجزا (چیلر و هواساز) تشکیل شده که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

 

 

مزایای استفاده از پکیج پشت بامی

1)عدم اشغال فضای مفید:

این پکیج ها برروی بام نصب شده و به همین دلیل به راحتی دیده نمی شوند و فضای مفید ساختمان را اشغال نمی کنند.

 

2)کارکرد بسیار کم صدا:

به علت دور بودن از محیط داخلی ساختمان و همچنین به کار بردن موتورفن های کم صدا و استفاده از کمپرسورهای اسکرال، صدای کارکرد کمی دارند.

 

3)تامین هوای تازه از بیرون به مقدار کافی:

دراین دستگاه، هوای تازه به میزان دلخواه و قابل کنترل از بیرون وارد دستگاه می شود. همچنین می توان با فیلتر نمودن از آلاینده ها و تنظیم دقیق دما (چه در سرما و چه در گرما) لوازم افزایش دهنده و کاهش دهنده رطوبت را به آن افزود و با سیستم کنترلی هوشمند می توان رطوبت هوا را به میزان دلخواه و دقیق تنظیم نمود.

 

4)عدم وجود آب در حالت سرمایش:

درسیستم های آبی مانند هواساز،فن کویل و … که به چیلر متصل می شوند، باید در ابتدا محلول گلیکول و آب درچیلر سرد شود و سپس به وسیله لوله های عایق کاری شده و پمپ به یونیت ها منتقل شود اما در پکیج پشت بامی در حالت سرمایش، آبی در مدار وجود نداشته و چون چیلر و هواساز داخل یک دستگاه و در کنار یکدیگر قرار دارند، به آب و موارد ذکر شده درآن نیازی نیست و اپراتور چیلر به طور مستقیم در هواساز قرار می گیرد.

این کار علاوه بر کاهش هزینه و در نتیجه کاهش قیمت پکیج پشت بامی، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و و جلوگیری از هدر رفتن انرژی در مسیر انتقال آب سرد از چیلر تا یونیت های داخل ساختمان می شود.

عملکرد پکیج روف تاپ در حالت برودتی (سرمایش)

در سیستم سرمایشی معمولا هواساز برروی بام و چیلر درموتورخانه و یا جایی دورتر ازهواساز قرار می گیرد و چیلر بعد از سرد کردن آب، آب سرد را به داخل هواساز پمپاژ می کند تا آب سرد در کویل هواسازجاری شود و به وسیله فن با دمیدن هوا از روی کویل، هوای سرد به وسیله کانال وارد ساختمان می شود.

اما در دستگاه پکیج پشت بامی، این دو دستگاه (چیلر و هواساز) در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا دیگر به سردسازی آب احتیاجی نباشد و مبرد (گاز فریون)، به طور مستقیم وارد کویل (اپراتور) شده و با گرفتن حرارت از هوای عبوری اطراف کویل، دمای هوا را کاهش و درساختمان توزیع کند.

 

عملکرد پکیج روف تاپ در حالت حرارتی (گرمایش)

در سیستم گرمایشی عملکرد پکیج به این شکل است که علاوه بر کویل دارای مبرد، لوله های حاوی آب گرم نیز در پشت فن قرار می گیرند. آب گرم از طرف بویلر موجود در موتورخانه ساختمان و یا پکیج گازسوز تامین شده و به لوله ها انتقال داده می شود. سپس فن با دمیدن هوا از اطراف لوله های دارای آب گرم، باعث افزایش دمای هوا شده و آن را به داخل ساختمان انتقال می دهد.

بنابراین پکیج پشت بامی دستگاهی است متشکل از دو بخش مختلف : چیلر هوایی یا همان چیلر تراکمی هوا خنک و هواساز متصل به آن که عمل سرمایش و گرمایش توسط آن انجام و برروی پشت بام قرار می گیرد.

 

 

انتخاب مناسب ترین واحد پکیج روف تاپ

کارایی و نوع کابرد هر پکیج به چندین عامل بستگی دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم :

 

کارایی بالا:

کارایی بالای پکیج بیشتر تابع برند کالا و امکاناتی است که برروی آن قرار داده شده است این امکانات می توانند سیستم کنترل دما از راه دور و ریموت کنترل، استفاده از برج خنک کن برای خنک سازی سریع کندانسور و یا سیستم های بهینه سازی عملکرد کمپرسور و یا استفاده از فن در کویل ها کندانسور می تواند تا حد زیادی کارایی پکیج روف تاپ را بالاتر ببرد.

 

مصرف انرژی:

مصرف انرژی با کارایی و بازده سیکل و تجهیزات دستگاه در ارتباط است به دلیل استفاده مدام از پکیج باید مصرف انرژی آن پایین باشد تا هزینه های برق مصرفی کمتر شود. معمولا میزان مصرف انرژی نرمال محصول، در داخل کاتالوگ یا بروشور آن نوشته شده است که می توان با توجه به نیازخود، آن را انتخاب کرد.

 

هزینه های تعمیر و نگهداری:

معمولا پکیج روف تاپ هزینه تعمیر کمی دارد. به این خاطر که تنها عضوی که به صورت مداوم حرکت میکند و می چرخد، کمپرسور می باشد که خیلی کم پیش می آید مشکل آفرین شود و تا سال ها بدون مشکلی کار می کند که یکی از مزایای پکیج پشت بامی است.

هزینه های نگه داری بیشتر شامل تمیزکاری پکیج، تعویض برخی فیلتر ها و یا هزینه های تعویض مکان یا نصب مجدد آن می باشد که جزو هزینه های روتین می باشد.

 

جمع بندی

در مجموع، تولید پکیج های روف تاپ یا همان پکیج پشت بامی به منظور استفاده در تهویه منازل و کارگاه های صنعتی و فضاهای کاری انجام می شود. استفاده از این سیستم ها به دلیل هزینه های کمترو همچنین قابلیت نصب آسان و هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار کمتر، دارای اهمیت هستند. استفاده از این پکیج ها در حال حاضر بسیار رایج شده و در کشورهای گرمسیری به دلیل طراحی دوگانه دریافت هوا از بیرون بسیار بیشتراز مناطق دیگر است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *