تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت ؟

اصلی ترین تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل در این است که فن کویل برای تولید گرما و سرما از آب استفاده میکند ولی داکت اسپلیت از گاز برای تولید گرما و سرما استفاده می کند.

انواع داکت اسپلیت ها و فن کویل ها  دو نوع مختلف از خنک کننده ها هستند که در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرند و از این تکنولوژی سرمایشی و گرمایشی بسیار استقبال شده است و در تعداد بالا تولید و به فروش می رسند. این دو دستگاه خنک کننده مختلف از لحاظ ساختاری با همدیگر متفاوت بوده و هر کدام از آنها از نوعی تکنولوژی خاص متفاوت با دیگری استفاده می کند.

با توجه به تکنولوژی متفاوت و ظرفیتهای مختلف داکت اسپلیت ها و فن کویل ها برای انتخاب دستگاه سرمایشی و گرمایشی باید نوع سازه و نیاز کاربری را مورد بررسی قرار دهیم . از جمله پارامتر های مهم هزینه مورد نیاز و بودجه در نظر گرفته شده می باشد.

دومین نکته مهم این است که ظرفیت سرمای تولید شده ای که مد نظر داریم چه قدر است. هر کدام از این دو نوع خنک کننده نسبت به یکدیگر معایب و مزایایی دارد که باید در انتخاب دستگاه مورد توجه قرار بگیرد.

پارامتر  بعدی که در انتخاب فن کویل یا داکت اسپلیت قابل توجه است مورد محدودیت های نصب در ساختمان است زیرا فن کویل ها در انواع مختلف طراحی شده اما داکت اسپلیت ها فقط در یک مدل وجود دارند.

 

تفاوت فن کویل با داکت اسپیلت

تفاوت فن کویل با داکت اسپیلت

ساختار داکت اسپلیت به چه صورت است؟

داکت اسپلیت در بازار و بین مصرف کنندگان به اسپلیت خانگی معروف است و تقریبا پر استفاده ترین محصول در زمینه تهویه مطبوع است. داکت اسپلیت از هواساز، کندانسور و لوله های مسی تشکیل می شوند. سیستم کار کردن داکت اسپلیت با کولر گازی خانگی یکسان است اما یک فرق عمده بین این دو وجود دارد. در حالت کولر گازی معمولی پنل روی دیوار نصب و یونیت داخلی کولر بیرون از خانه و روی دیوار یا سقف نصب می شود.

در داکت اسپلیت از هوای برگشتی از داخل اتاق استفاده می شود که این امر باعث بهبود راندمان و کاهش مصرف انرژی خواهد بود.

داکت اسپلیت ها در دو نوع اینورتر دار و معمولی ساخته می شوند. نوع اینورتر دار آنها به حسگر گرمایشی متصل است که با کنترل فرکانس برق می تواند قدرت و دور کمپرسور را بهینه کند.

داکت اسپلیت یونیت

 

 

اما در مورد داکت اسپیلت باید گفت که این دستگاه یک یونیت مرکزی دارد که در سقف کاذب یا راه روها یا پاسیو نصب شده و هوای تهویه شده را از طریق کانال ها به اتاق های مختلف ارسال می کند.

ساختار و نحوه کارکرد داکت اسپلیت و کولر گازی در سرمایش و گرمایش به یک صورت است.

در کولر گازی به مانند داکت اسپلیت از سیکل تبدیل تراکمی برای گرمایش استفاده می شود که کاملا متفاوت از سیستم گرمایش فن کویل است.

ظرفیت داکت اسپلیت از اسپلیت های خانگی معمولی بسیار بیشتر است و برای تهویه هوای فضای بزرگتری مورد استفاده قرار می گیرد.

در گذشته ابتدا داکت اسپلیت ها برای تولید گرما از یک پمپ هیت استفاده می کردند اما بخاطر مصرف انرژی از آن صرف نظر شده و الان عمدتا داکت اسپلیت را تنها برای مصرف سرمایش می سازند.

در ایران مصرف کنندگان، مشکل حذف کردن هیت پمپ را با گذاشتن یک کویل مسی حل کردند. کویل مسی با آب گرمی که از پکیج یا دیگ موتورخانه ارسال می شود پر می گردد. سپس داکت با دمیدن باد و عبور آن از روی کویل ها گرمایش تولید می کند.

این کار یک ایراد اساسی دارد و آن هم این است که با گذاشتن کویل آب گرم، یونیت داکت دچار افت فشار پرتاب باد خواهد شد و در نتیجه دستگاه با راندمان کاری پایین همراه خواهد بود.

در حال حاضر همانطور که گفته شد گرمایش داکت اسپلیت ها نیز مانند سرمایش، از طریق کندانسور و گاز مبرد صورت می گیرد.

داکت اسپلیت در دو نوع مکنده و دمنده تولید می شوند که نوع مکنده آن بازدهی بالاتری داشته و قیمت بالاتری نیز دارد.

 

فن کویل از چه اجزایی تشکیل شده است:

  1. فن که وظیفه تولید باد را دارد
  2. کویل های سرمایش و گرمایش که از مس یا ورقه های آلومینیوم ساخته می شوند
  3. در این دستگاه فیلتری نیز برای هوا در نظر گرفته شده است که این فیلتر قابل جداسازی و شست و شو است
  4. شیر فلکه که برای قطع و وصل کردن جریان آب مورد استفاده قرار می گیرد
  5. شیر هواگیری
  6. ترموستات برای کنترل دمای خروجی مورد استفاده است
  7. هیومیدستات: از هیومیدستات نیز برای کنترل رطوبت استفاده می شود

فن کویل ها از جنبه های مختلف می توانند تقسیم بندی شوند که یکی از این دسته بندی ها از نظر نصب دستگاه است.

 

انواع فن کویل

انواع فن کویل

 

تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل در چیست؟

داکت اسپلیت و فن کویل از این لحاظ که هر دو از داکت و کانال برای خنک کردن یا گرم کردن هوا استفاده می کنند شبیه هم هستند. از لحاظ مرکزی بودن سیستم یونیت اصلی نیز این دو دستگاه با هم متفاوت هستند.

اما تفاوت آنها چیست؟

در فن کویل از هواساز و کویل ها استفاده می شود. برای خنک کردن آبی که در کویل های فن کویل جریان دارد از دستگاهی بنام چیلر استفاده می شود. ابتدا چیلر آب را سرد می کند آب سرد از طریق یک پمپ وارد کویل ها شده و باعث سرد شدن کویل ها می شود.

با دمیدن هوا روی کویل های مسی سرد شده هوای خنک تولید و از طریق فن وارد کانال های هوایی اتاق ها می شود. اما در داکت اسپلیت سیستم سرمایش از کندانسور استفاده می کند که با سیستم فن کویل متفاوت است.

کانال کشی برای داکت اسپلیت بسیار فرایند حساسی است؛ برای اینکه روی راندمان دستگاه تاثیر بالایی خواهد گذاشت اما برای فن کویل نیازی به این حساسیت نیست.

یکی دیگر از تفاوت هایی که بین داکت اسپلیت و فن کویل ها وجود دارد این است که مدل های ظاهری مختلف فن کویل وجود دارد ولی داکت اسپلیت در حال حاضر تنها با یک مدل در بازار وجود دارد.

برای مشاوره رایگان و بررسی نیاز های پروژه خود و انتخاب بهتر با کارشناسان فنی و فروش شرکت هیوا صنعت تماس بگیرید.

 

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت چیست؟

فن کویل با آب کار می کند و داکت اسپلیت با گاز. فن کویل دارای انواع زمینی، سقفی، کانالی، دیواری است اما داکت یک حالت دارد.

فن کویل بهتر است یا داکت اسپلیت؟

فن کویل از آنجا که انواع مختلفی دارد راحت تر می تواند با کاربری مورد نیاز شما سازگار باشد و در بعضی مدل های آن نیازی به هزنیه های کانال کشی نیست.

تهویه کدام یک بهتر است؟

تهویه داکت اسپلیت بهتر از فن کویل است زیرا که هوای داخلی ساختمان را مکش کرده و تعویض می نماید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *