دلیل بوی نامطبوع کولرگازی چیست؟

با نزدیک شدن فصل گرما زمان استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع مثل چیلر، کولرگازی، فن کویل و… برای مصارف خانگی و صنعتی نزدیک می شود و با مشکلاتی در هر دستگاه مصرفی مواجه می شویم. یکی از معضلات استفاده کنندگان، بوی نامطبوع کولرگازی است که گاها در زمان ابتدایی استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع متصاعد می شود. حال با هم بررسی می کنیم که دلیل بوی نامطبوع کولرگازی چیست؟

 

بوی نامطبوع کولرگازی

 

  • انوع بوهایی که ممکن است به مشام ما برسد

  • بوی دود سیگار

کشیدن سیگار در خانه می تواند یکی از علت های بوی نامطبوع کولر گازی باشد چرا که دود سیگار می تواند در فیلتر و اواپراتور انباشته شود. به همین دلیل ممکن است هنگامی که سیستم تهویه مطبوع را روشن می کنید، بوی سیگار را احساس نمایید. تعویض فیلتر، برنامه های منظم تمیز کردن کولر گازی، چیلر، فن کویل یا هر دستگاه تهویه مطبوع و کشیدن سیگار در خارج از منزل می تواند این مشکل را برطرف سازد.

 

  • بوی پا و جوراب

یکی دیگر از بو های نامطبوعی که می تواند از کولر گازی ساطع شود، بوی پا و جوراب می باشد. آب راکد، کویل های کثیف و مخازن تخلیه آب مسدود شده همگی می توانند منجر به تولید این بوی بد و نامطبوع شوند. با درخواست خدمات تمیز کاری حرفه ای می توانید به راحتی از شر این بو های نامطبوع خلاص شوید.

 

 

  • بوی کپک و قارچ

اگر از کولر گازی شما بوی کپک و قارچ به مشام رسید، احتمال وجود کپک در آن وجود دارد چرا که رطوبت بالا در این وسیله می تواند به راستی منجر به ایجاد کپک و قارچ در کولر گازی شود. به همین منظور می بایست این مشکل را در اسرع وقت برطرف سازید. همچنین تعویض فیلترهای مربوط به سیستم تهویه، بررسی نشتی در مجرا و برنامه ریزی های سالانه مناسب برای تمیز کردن کولر گازی می تواند بروز این مشکل را به حداقل برساند.

ضمنا اگر زمین محیطی که سیستم AC)  Air Conditioner) در آن قرار دارد، به راحتی خاک جمع می کند، می بایست مرتبا به فکر جمع کردن گرد و غبار باشید چرا که ممکن است گرد و غبار به داخل کولر گازی کشیده شود و آن را آلوده سازد.

بهترین راه برای محافظت از کولر گازی و جلوگیری از تشکیل کپک این است که از سیستم های رطوبت گیر استفاده کنید تا دستگاه تهویه مطبوع شما (چیلر، هواساز، داکت اسپلیت، فن کویل، مینی چیلر، هواساز و…) عملکرد بهتری داشته باشد. این رطوبت گیر مستتقیما به سیستم HVAC متصل می شود و به طور خودکار رطوبت اضافه را از هوا حذف می کند.

هنگامی که خود را برای استفاده از این سیستم در فصل بهار آماده می کنید، حتما از سرویس کارها بخواهید تمامی ابزارهای تمیز سازی سیستم را با خود به همراه داشته باشند تا پاکسازی کولر گازی به خوبی صورت گیرد.

 

  • بوی باروت

بوی باروت کولر گازی، می تواند نشان از اتصالی در مدار و یا خرابی فن موتور باشد. در این حالت نیاز به تعویض قطعات می باشد، پس با استشمام این بو، حتما با یک کارشناس و متخصص تماس حاصل کنید تا از بروز مشکلات جدی تر، جلوگیری نمایید.

 

بوی نامطبوع کولرگازی

 

  • بوی دود اگزوز

درون کولر گازی از روغنی استفاده می شود که به موتور دستگاه به منظور عملکرد بهتر، کمک می کند. اگر بوی دود اگزوز از کولر گازی شما ساطع شد، بدان معنیست که روغن موجود در کولر گازی نشتی دارد. در این حالت می بایست با تکنسین های حرفه ای تماس حاصل کنید تا این مشکل را برطرف سازند.

 

  • بوی سوختن

اگر بویی شبیه به سوختگی به مشامتان می رسد احتمالا چیزی در حال سوختن است. این مشکل می تواند از بیش از حد گرم شدن موتور، ذوب شدن قطعات پلاستیکی و یا حتی مشکل در سیم کشی به وجود آمده باشد. در این حالت می بایست به سرعت کولر گازی را خاموش کنید و از یک تکنسین HVAC بخواهید تا سیستم شما را به طور کامل بررسی کرده تا مشکل برقی و مکانیکی در دستگاه تهویه مطبوع شما (چیلر، هواساز، داکت اسپلیت، فن کویل، مینی چیلر، هواساز و…)  به وجود نیاید.

 

  • بوی گوگرد یا تخم مرغ فاسد

هرگز بوی تخم مرغ های فاسد در منزل خود را نادیده نگیرید. این بو می تواند حاکی از آن باشد که پرنده ای درون کولر گازی شما مرده است. درست است که این بو چندان خطرناک نیست، اما خوب است در اولین فرصت نسبت به تخلیه لاشه پرنده مرده از دستگاه خود اقدام نمایید.

 

  • بوی لاشه حیوان و یا زباله کثیف

اگر بوی لاشه حیوان و یا زباله کثیف حین استفاده از کولر گازی به مشامتان رسید، بهتر است بلافاصله این دستگاه را مورد بررسی قرار دهید، چرا که ممکن است موجودی کوچک درون دستگاه شما جان خود را از دست داده باشد، بدون آنکه متوجه شده باشید. به این منظور کافیست ابتدا سیستم AC را خاموش کرده و درها و پنجره ها را باز نمایید. بعد با یک شرکت حرفه ای HVAC تماس حاصل کنید تا این مشکل را برطرف سازد.

 

بوی نامطبوع کولرگازی

 

  • بوی استون  (لاک پاک کن)

بوی استون از کولر گازی می تواند هشداری از یک عامل خطرناک در این دستگاه باشد. چنانچه این بو از کولر گازی خارج شد، به سرعت با متخصصین تماس حاصل کنید، چرا که می تواند حاکی از نشت گاز از دستگاه باشد.

هر بوی نامطبوعی که از کولر گازی متساعد شود، می تواند به سرعت فضای خانه را پر کند. لذا خوب است که به سرعت علت های بوی نامطبوع کولرگازی، چیلر یا فن کویل را جویا شوید و مشکل را برطرف سازید تا بتوانید از عملکرد مناسب دستگاه های تهویه مطبوع به خوبی بهره ببرید.

 

اگر شما هنوز سیستم تهویه مطبوع برای پروژه، محل زندگی، محل کار یا کارخانه صنعتی خودتان انتخاب نکردید و نیاز به مشاوره رایگان برای انتخاب بهتر دستگاه تهویه مطبوع اعم از: چیلر، هواساز، داکت اسپلیت، فن کویل، کولر گازی و… دارید، همین حالا با شرکت هیوا صنعت تماس بگیرید و از مشاوران و کارشناسان فنی خود استفاده فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *