داکت اسپیليت :

داکت اسپليت اصطلاحي است که بسياري از کارشناسان، براي اسپليت هاي کانالي مورد استفاده قرار مي دهند و امروزه يکي از رايج ترين سيستم هاي سرمايش و گرمايش در آپارتمان ها محسوب مي شود.

اسپليت هاي کانالي، با تامين هواي خنک در تابستان و تامين هواي گرم در زمستان براي کليه فضاها در يک واحد آپارتمان و انتقال هواي سرد يا گرم توسط کانالهاي اجرا شده در داخل سقف کاذب، دماي محيط مورد نظر را به شرايط آسايش و دلخواه تنظيم شده ترموستات مي رساند.

اسپليت ها متشکل از دو بخش يونيت داخلي (هواساز) و يونيت خارجي (کندانسور) مي باشند که اين 1 بخش، توسط 2 لوله مسي به يکديگر متصل شده و قادر به تامين هواي سرد و توزيع آن توسط کانال هاي اجرا شده داکت اسپليت به اتاق ها يا سالن در هر واحد آپارتماني (در داخل سقف کاذب) مي باشد.

به طور کلي در کندانسور داکت اسپليت ها (يونيت خارجي) گاز مبرد خنک مي شود و از طريق لوله مسي به شير انبساطي (expantion valve) و از آنجا بصورت گاز مبرد و آماده جذب گرماي محيط به کويل يونيت داخلي منتقل مي گردد. در کويل هاي يونيت داخلي گرماي هواي محيط داخلي توسط گاز مبرد درون کويل گرفته شده و هواي خنک شده توسط فن (پنل داخلي) به درون کانال رفت هوا منتقل مي‌گردد.

استفاده از داکت اسپليت ها يا اسپليت هاي کانالي براي سرمايش و گرمايش آپارتمانهاي مسکوني ، اداري ، ويلاها و … بعنوان يک گزينه لوکس و با هزينه برق مصرفي معادل و يا حتي بيشتر از کولرهاي گازي اسپليت با توجه به محاسبات بار در نظر گرفته مي‌شود. داکت اسپليت ها عموما به جاي چند اسپليت در يک واحد مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

با استفاده از داکت اسپليت ها علاوه بر استقلال در تامين سرمايش و گرمايش براي هر واحد از آپارتمان بصورت مستقل، هزينه هاي نگهداري و بهره برداري از يک سيستم برودتي به شدت کاهش مي يابد.

 

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

برآورد ظرفيت داکت اسپليت مورد نياز و ملاحظات جانبي:

معمولا هنگام برآورد اوليه ظرفيت سرمايش داکت اسپیليت يا اسپیليت کانالي مورد نياز هر آپارتمان در شرايط آب و هوايي مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشيد به سقف در تابستان و سرماي سطح بام در زمستان نمي باشند)، به ازا هر 35 يا 40 متر مربع سطح کلي و ناخالص آپارتمان حدود يک تن تبريد (ظرفيت داکت اسپليت) در نظر گرفته مي شود( هر متر مربع فضاي مفيد حدود 400 btu/hr ).

بنابراين اگر متراژ هر يک از واحد هاي آپارتمان شما بيش از 400 متر مربع باشد، بهتر است براي هر واحد دو دستگاه داکت اسپليت مورد استفاده قرار گيرد.

همچنين در نظر داشته باشيد که هر Btu/hr 12000 معادل يک تن تبريد مي باشد.

براي آپارتمان هاي تا متراژ 400 متر مربع نيز مي توان  اسپیليت هاي تک فاز ولي با برق 32 آمپر (برخي برندها) استفاده نمود و نيازي به تقاضاي برق سه فاز (از شرکت برق) نمي‌باشد.

در صورتيکه واحدهاي آپارتمان شما حتي تا متراژ 70 متر مربع باشند نيز مي توانيد با استفاده از برق تک فاز ولي 10 آمپر، از داکت اسپليت هاي تک فاز استفاده نماييد.

طبق شنيده هاي کارشناسان ما، سازندگان براي واحدهاي بالاتر از 400 متر مربع، موظف به اخذ برق سه فاز، بر اساس بخشنامه شرکت توانير مي باشند.

يکي از نکات مورد توجه در انتخاب داکت اسپليت ها، در نظر گرفتن حجم هوادهي آن ها مي باشد که معمولا به ازا هر يک تن ظرفيت، معادل CFM 400 حجم هوادهي مناسب است.

بديهي است در صورت کمتر بودن حجم هوادهي، ميزان صداي کمتر و در صورت بيشتر بودن هوادهي، ميزان صداي داکت اسپليت بيشتر خواهد بود.

 

اگر براي اجراي پروژه تاسيات و تهويه مطبوع آپارتمان خود نياز به مشاوره داريد، پيشنها مي‌کنيم با مشاوران ما در هيوا صنعت تماس بگيريد و از مشاوره آنها بهره مند شويد. در زير مي‌توانيد محصولات ما در اين حوزه را ببينيد. يا با استفاده از نوار بالاي سايت به بخش‌هاي مختلف سايت از جمله چيلر هواخنک، ميني چيلر، پکيج پشت بامي سر بزنيد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *