برج خنک کننده چیست؟


برج خنک‌کننده (در تلفظ زبان انگلیسی Cooling Tower) دستگاه خنک‌کننده آب می‌باشد که وظیفه اصلی خنک‌کاری دستگاه‌های صنعتی از جمله چیلر را برعهده دارد که می تواند هم از نوع مکعبی و هم از نوع مخروطی یا مدور به کارگرفته شود. زمانی که کلمه (چیلر) در کنار برج خنک‌کننده به کاربرده می‌شود به این معنی است که کولینگ‌تاور (برج خنک کننده) در واقع وظیفه خنک‌کاری چیلر را برعهده دارد.

همانطور که می دانید بسیاری از انواع چیلر از نوع آب‌خنک بوده (یعنی توسط آب خنک می‌شوند) و نیازمند دستگاهی می‌باشند که مبرد گرم خروجی از اواپراتور را بازخنک نمایند که به این دستگاه برج خنک کننده چیلر نیز گفته می‌شود.

 

هدف چیلر

همانطور که می دانید هدف چیلر تأمین آب سرد و تزریق این آب خنک به فن کویلها و خنک سازی یک محیط خاص می‌باشد.

بنابراین به منظور تأمین آب سرد برای سیستمهای تهویه مطبوع و همچنین سیستم های صنعتی مثل سردخانه‌ها و غیره که از چیلر جهت یک منبع سرمایشی تراکمی یا جذبی استفاده می‌شود باید منبع برودتی دیگری نیز در مدار تأسیسات طراحی شود که وظیفه خنک کردن چیلر را برعهده بگیرد. این دستگاه یعنی خنک کننده کندانسور چیلرهای جذبی و تراکمی برج خنک کننده نام دارد.

 

بخش های مکانیکی چیلرهای هیوا صنعت

علاوه بر این چیلر ها دارای بخش های مکانیکی زیر می باشند

  • کمپرسور اسکرال Hermetic Scroll مناسب کار با گاز R410a دوستدار محیط زیست از برند های معتبر اروپایی
  • کمپرسورها دارای پمپ سانتریفیوژ روغن هستند که به همراه فیلتر مربوطه تعبیه شده اند.
  • لوله کشی مدارات سرمایشی با راندمان بالا (ACR Grade) از لوله های مسی ساخته شده اند.
  • اواپراتور ها دارای عایقی ازنوع Flexible Closed Cell به ضخامت 1 اینچ (K Factor 0.28 Btu.in/ft².hr.°F) می باشند.
  • کمپرسورها جهت مدار رانش به چک والو (Disc Type) و جهت جلوگیری از افزایش ویسکوزیته روغن داخل کمپرسور ازهیتر کارتر (Crankcase Heater) مجهز می باشند.

 

برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع پروژه خود با همکاران فنی و فروش شرکت هیوا صنعت تماس بگیرید تا بصورت رایگان از مشاوره کارشناسان بهره ببرید.

هیوا، یکتا در صنعت آسایش
تلفن: 49132-021
www.hivasanat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *