[ux_image id=”96175″]

سیستم VRF:

سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی دستگاه پیشرفته ای است که پتانسیل کنترل دمای هر قسمت از ساختمان به صورت مستقل با راندمان بالا را فراهم می کند. منظور از کنترل مستقل ، این است که می توان هریک از یونیت های داخلی که به یک یونیت خارجی متصل می شود را به صورت جداگانه از نظر کارب و دمابب و میتقل از دیگر یونیت های داخلی تنظیم نمود.

منظور از راندمان بالا این است که به لطف کاربرد تکنولوژی Variable Refrigerant Flow  یا همان متغیر نمودن مقدار مبرد ورودی به فن کویل ها و نیز استفاده از تکنولوژی موتور کمپرسورهای اینورتر، می توان دقیقا به اندازه نیاز مصرف کننده و به صورت هوشمند، انرژی مصرفی سیستم VRF را کنترل کرد. از دیگر منافع مهم این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عملکرد بدون نیاز به مدار آب
  2. اشتغال فضای کم جهت نصب یونیت خارجی و یونیت های داخلی
  3. قابلیت کار در شرایط آب و هوایی متنوع
  4. کارکرد بسیار کم صدا یا بی صدا

داکت اسپلیت :

داکت اسپلیت از یک یونیت خارجی که شامل کمپرسور و مبدل حرارتی کندانسور است و نیز یک یونیت داخلی شامل مبدل حرارتی اواپراتور تشکیل شده است. یونیت داخلی داکت اسپلیت معمولا زیر سقف کاذب نصب می شود .

داکت اسپلیت همانطور که از نامش پیداست سیستمی کانالی است که  با کانال کشی هوای سرد یا گرم شده در یونیت داخلی را به اتاق ها و سالن های مختلف هدایت می کند و بزرگترین عیب آن این است که همه اتاق ها و سالن های متصل به آن با دمای یکسان سرد یا گرم شده و جریان هوای ورودی به  همه آنها با هم قطع یا وصل میشود. که در واقع دمای هوا در همه قسمت های متصل به یک داکت اسپلیت، یکسان خواهد بود.

 

مزایای داکت اسپلیت :

  1. قیمت اولیه پایین
  2. فیلتر نمودن هوا
  3. مجزا شدن هزینه شارژ هر واحد از کل ساختمان
  4. استفاده از داکت اسپلیت به جای چند اسپلیت

نتیجه گیری در مورد مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت:

اگر شما ساختمانی دارید که در قسمت های مختلف آن به تنظیم دمای هوا به صورت مستقل نیاز دارید (معمولا ساختمان های با متراژ متوسط تا بزرگ) یکی از بهترین سیستم ها، سیستم های VRF هستند.

اگر ساختمانی دارید که متراژ کمی دارید ( مانند منازل مسکونی با متراژ کمتر از 150 متر) می توانید از یک یا چند اسپلیت در نقاط مختلف استفاده کنید تا بتوانید دمای هر اسپلیت را به طور جداگانه تنظیم نمایید. اگر مسئله کنترل دمای هر اتاق یا سالن به صورت مستقل و جداگانه اهمیت ندارد و میخواهید دمای هوا در همه آنها به صورت برابر تنظیم شود و باهم سرد و گرم شوند، می توانید از داکت اسپلیت استفاده کنید.

در واقع مسئله کنترل هر قمت از نظر دما و رطوبت و نیز متراژ ساختمان ها مهمترین فاکتورها در مقایسه سیستم VRF با اسپلیت و داکت اسپلیت است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *